Tudatosabb mindennapok, radikális hulladékcsökkentés és élettel teli termőföld – ezek a hívószavai a harmadik alkalommal életre hívott „Komposztálj, Fehérvár!” programsorozatnak. Idén a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász fenntartásában működő Szent Kristóf Ház vált a fenntarthatóság egyik helyi bástyájává, ahol közösségi összefogással új komposztálót adtak át.
A környezetvédelem nem ismer határokat. A program egyik legfontosabb üzenete, hogy a bolygónk védelme közös felelősségünk, amelyben a fogyatékkal élő fiatalok is aktív, alkotó szerepet vállalnak. A cél egy olyan közösségi tér és szemlélet kialakítása volt, ahol a résztvevők – köztük a ház fogyatékkal élő fiataljai – a gyakorlatban is megtapasztalhatják: a konyhai maradékból egy szakmai workshop segítségével értékes tápanyag válik. A délelőtt során a lakók és az intézmény dolgozói együtt tanulták meg a komposztálás fortélyait, tapasztalt szakemberektől kaphattak értékes információkat, erősítve ezzel a közösségi összetartozást és a természet iránti alázatot.
Stratégiai zöldítés a Segesvári úton
Török Eszter intézményvezető szerint a komposztáló telepítése csak az első lépés egy nagyobb ívű fejlesztési tervben. Az ingatlan területén ugyanis a tervek szerint 2026 tavaszától saját zöldség- és gyümölcsfeldolgozó üzem indul. A feldolgozás során keletkező szerves anyagok helyben maradnak, és a komposztálóban alakulnak vissza termőfölddé. Ez a „zárt körfolyamat” nemcsak gazdaságos, de pedagógiai célokat is szolgál a fejlesztő foglalkoztatás keretében.
A Szent Kristóf Ház és a „Komposztálj, Fehérvár!” találkozása tehát több, mint szerencsés véletlen: ez egy tudatosan épített, zöldebb jövő alapköve.
Írta: Geiger Barbara Anna