Egyházmegyei Karitász Gyűlés

Egyházmegyei Karitász Gyűlés

Egyházmegyei Karitász Gyűlés

Szeretettel várjuk egyházmegyénk minden kedves karitász önkéntesét a március 23-án, szombaton 10.00 órától megrendezésre kerülő összejövetelünkre.

A rendezvény a Szent Imre templomban kezdődik, ahol Spányi Antal, megyéspüspök, a Karitász püspökelnöke celebrál szentmisét. A püspöki szentmise után a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban folytatódnak a programok: először Püspök atya előadását hallgathatjuk meg „Az altruizmustól az önátadásig” címmel, majd dr. Sörédi Pál pszichiáter tart előadást a szenvedélybetegségekről, függőségekről. Ezt követően Nagy Lajosné, a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász igazgatója mutatja be a Katolikus Karitász öngondoskodást támogató programjait, amelyet Borjánné Nyúl Katalin, kőszárhegyi karitászcsoport vezető saját tapasztalatokra épülő beszámolójával egészít ki.

Az előadásokat követően lehetőség van az Adásidő, Karitász újság aktuális számának az átvételére, majd egy szerény szendvicsebédre vendégül látjuk a résztvevőket.

A program az EFOP 1.3.5-16-2016 pályázati forrás segítségével valósul meg.

Alacsonyküszöbű ellátás- Rév Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia

Alacsonyküszöbű ellátás- Rév Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia

Alacsony küszöbű ellátás- Rév Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia

Az alacsony küszöbű szolgáltatás 2018. novemberében indult a Rév- Szenvedélybeteg-segítő Ambulancián. Az ellátás Székesfehérváron, a Gyümölcs utca 14. szám alatt valósul meg. Ebben a szolgáltatásban, ami a székesfehérvári és a móri járás településeire terjed ki, két új szociális munkatárs vesz részt. A szolgáltatás térítésmentes, és önkéntesen igénybe vehető. Az igénybe vevők szenvedélybetegek, addiktológiai problémával küzdők, bármely korosztályból, számukra specifikusan, igényeikhez igazítva alakítjuk szolgáltatásunkat. Velük szemben nem támasztunk magas követelményeket, nem elvárás az absztinencia és a terápiás szándék megfogalmazása.  Egyik fő célunk a nehezen elérhető, megközelíthető kliensek felkeresése és motivációjuk felkeltése az ellátórendszerbe való bekerülés iránt. Feladataink között megjelenik az ártalomcsökkentés, az aktuális nehézségeikben, életvezetési problémáikban, és esetleges krízishelyzeteikben való segítségnyújtás. Beavatkozási elemeink közé tartozik a prevenció, megkeresés, tanácsadás, esetkezelés, közösségfejlesztés, készségfejlesztés.

Az alacsony küszöbű szolgáltatás indulásakor elsődleges feladatként azt határoztuk meg, hogy a székesfehérvári és a móri járás településein a szociális ellátórendszer intézményeinek, és az ott élőknek bemutatkozzunk, valamint tájékoztatást nyújtsunk az ellátásról, annak jellemzőiről. Hosszú távú terveink között szerepel a már megkezdett prevenciós tevékenység folytatása. Jelenleg is foglalkozunk nehezen elérhető kliensekkel, akik rendszeresen visszajárnak. Reményeink szerint az elkövetkezendő időszakban lesz lehetőségünk, hogy minél több rászoruló személy számára tudjunk támogatást nyújtani.

 

Csákvár

Csákvár

Érzékenyítés, közös alkotás, sport a csákvári Esterházy Móric Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskolában.

Február 22-ét az Országgyűlés 2017 decemberében nyilvánította a Magyar Parasport Napjává, melyhez kapcsolódóan egyre több iskola szervez érzékenyítő programokat. Egy ilyen programra kapott meghívást a Szent Kristóf Ház is, Szajkóné Medgyesi Bernadett igazgatónőtől. Az elmúlt közel 10 év során többször voltunk már különböző iskolákban, vagy ide a Szent Kristóf Házba jöttek hozzánk általános és középiskolások, és a közös programok mindig nagyon jól sikerültek. Éppen ezért erre az alkalomra is szinte mindenki szeretett volna eljönni az intézményből, végül is egy 12 fős csapattal keltünk útra. Mint minden útrakelés ez a mostani is kisebb izgalmakkal indult, itt lesz-e mindenki időben, elhozza-e a sportfelszerelését, bekészítettünk-e minden kelléket a közös alkotáshoz, vagy az érzékenyítéshez? Természetesen minden rendben volt, és szerencsésen megérkeztünk Csákvárra. Az igazgatónő nagy szeretettel fogadott bennünket és tájékoztatott a nap programjáról. A fiatalok egy gyors cipőcsere után a tornaterembe mentek, ahol az iskolás gyerekekkel közös tornaórán vettek részt, ahol egy rövid bemutatkozás után, játékos sorversenyek, ügyességi akadálypályák, várták őket. Közben a kicsit nagyobb, 7-8. osztályos tanulóknak egy rövid beszélgetés során volt alkalmunk bemutatni a fogyatékkal élők világát, kitérve arra is, hogy milyen fontos az elfogadás, a másik ember tisztelete, segítése, a mindenkiben megtalálható értékek felismerése. A tornaóra, az előadás, valamint egy gyors tízórai után, az osztályokban folytatódott a mi programunk, miközben egy másik csoport is érkezett az iskolába, a székesfehérvári Frim Jakab Képességfejlesztő Szakosított Otthonból, akik szintén közös tornaórára érkeztek az iskolás gyerekekkel.

Mi gyorsan két csoportba szerveződtünk és egy-egy osztályba mentünk be, ahol azokkal a diákokkal találkozhattunk, akik előzőleg már részt vettek az érzékenyítő előadáson. Most jött a nap talán leginkább várt és legérdekesebb része, hiszen a Szent Kristóf Házas fiatalok személyesen számolhattak be mindennapjaikról, élményeikről, örömeikről, nehézségeikről, de a diákok is feltehették kérdéseiket, megfogalmazhatták véleményüket. Jó volt látni a nyitottságot, megtapasztalni az elfogadást a gyerekek részéről. Az óra végeztével a 4. osztályok következtek, akikkel már a közös alkotáson volt a hangsúly. A Szent Kristóf Házas fiatalok kerülhettek abba a szerepbe, hogy elmagyarázzák és megmutassák, hogyan készülnek nálunk a memóriadrótra fűzött gyöngyökből a karkötők. Öröm volt látni a gyerekek igyekezetét és a mi felnőtt csapatunk segíteni akarását. Hozták-vitték a különböző gyöngyöket, magyarázták a technikát, közben pedig beszélgettek a gyerekekkel. A napot egy sok-sok finomságot felkínáló étkezés zárta.  Vidáman, de nagyon fáradtan érkeztünk vissza a Szent Kristóf Házba.

 

 

 

Miért jó jónak lenni?

Miért jó jónak lenni?

Miért jó jónak lenni?

Isteni eredetünket tapasztalhatjuk meg általa. Mert Isten jó és mindaz, amit teremtett jó. „És látta Isten, hogy jó.” (Ter.1,10) Isten képmására teremtettségünk elsősorban abban nyilvánul meg, hogy ösztöneink, önös szándékaink, valamint logikusan megmagyarázható, alátámasztható észérveink ellenére tudunk jót tenni, és ezáltal hozzájárulni ahhoz, hogy a minket körülvevő világ is jobb legyen. Ez nemcsak lehetőségünk, de felelősségünk is, hiszen Isten az ember gondjára bízta a világot és felebarátunkat.

Ki más mutathatna nekünk példát a jót tevésre, mint Jézus, akinek egész élete tanúságtétel volt a Jó-Istenről? Nemcsak tanításával, de tetteivel, csodáival is hirdette, hogy az Isten országa közöttünk van, mi teremthetjük meg azt magunk és a másik számára. Ahogy anno a tanítványokat, ma minket is hív, hogy emberhalászokká tegyen minket, Isten kezévé és lábává:

Krisztus a te kezeddel cselekszik

Krisztusnak nincs keze, csak a mi kezünk,

hogy munkáját ma elvégezzük.

Lába sincs, csak a mi lábunk,

hogy az embereket az ő útjára vezessük.

Krisztusnak nincs ajka, csak a mi ajkunk,

hogy az embereknek róla beszéljünk.

Nincs más segítsége, csak a mi segítségünk,

hogy az embereket neki megnyerjük.

Mi vagyunk az egyetlen biblia,

amelyet a világ még olvas.

Mi vagyunk Isten rejtett üzenete,

ahogy azt tetteinkkel és szavainkkal megírjuk.

(Kalkuttai Teréz Anya)

  1. február 11. Karitász

 

Székesfehérvári Öreghegyi Karitász Csoport

Székesfehérvári Öreghegyi Karitász Csoport

Székesfehérvári Öreghegyi Karitász Csoport
„Adventi Családi Délutánja”
2018. 11. 30.

„Harmatozzatok, Égi Magasok!

Téged vár epedve a halandók lelke,
Jöjj el édes Üdvözítőnk!”- fohászkodunk adventi énekünkkel – mert az Adventi várakozás homályában nagyon kell a kegyelem az Égiektől.
Karitászcsoportunk – egyéb karitatív tevékenysége mellett – elsődleges feladatának tekinti, hogy gondozott családjai számára keresztény hagyományokon alapuló, családépítő programokat szervezzen. Ilyen alkalom az Adventi Családi Délután Programunk is. A nehézségekkel teli készülődés, várakozás időszakát szeretnénk meghittebbé tenni meghívott családjaink számára.
Tornyai Gábor Plébános atya köszöntő szavait követően az első adventi gyertya meggyújtásával vette kezdetét idei rendezvényünk. Ezután egy nagyon igényes ünnepi műsor következett, a programunkban évek óta szerepet vállaló, Székesfehérvári Kossuth Lajos Általános Iskola ének – zenei tagozatos tanulóinak közreműködésével. A kórus karnagy tanárnője, Molnárné Rádl Margit volt, munkáját segítette, férje, Molnár Ferenc a Ciszter Gimnázium tanára. Az elhangzó adventi hangulatú verseket az iskola titkára írta. A tartalmas összekötő szöveget, Ötvösné Almássy Judit tanárnő vezette fel a műsorszámok között. Rendezvényünket megtisztelte jelenlétével az iskola igazgatónője, Strasszerné Farkas Márta, és Fentné Pock Tímea igazgatóhelyettes, valamint Ocskó Gyöngyi gyermekvédelmi felelős.
A műsor után, Kádár Sándorné Kati karitász-csoportvezetőnk felolvasta Spányi Antal Megyéspüspök Úr szívhez szóló karácsonyi levelét, melyet a rendezvény résztvevőinek és a csoport tagjainak írt.
A program a Közösségi Teremben folytatódott, ahol a kézműves foglalkozások keretében karácsonyi díszek és apró ajándékok készítését sajátíthatták el nagyszülők, szülők és gyermekek a Szárazréti Óvoda óvónőinek segítségével. Karitász önkéntesünk, Tarpataki Kati által készített családi „szellemi totó” helyes kitöltésével, ajándékokat nyerhettek a családok. A lányok, fiúk a csillámtetkó-mesterek, karitász-csoporttársunk, Mayer Bea és kislánya, Kitti körül gyülekezhettek divatos, érdekes motívumokért. A „játéksarokból” pedig minden gyerek válogathatott játékokat. Közben terített asztalok fogadták az édes – és sós sütemények, gyümölcsteák kedvelőit. A program végén nagy karácsonyi élelmiszercsomagot kapott minden család.

Adventi Családi Délután Programunkra minden évben egyre több családot javasolnak a városrész oktatási intézményei. Az idei rendezvényünkön közel 100 fő vett részt, ez 40 családot jelentett. Nagy szervező munka előzte meg a szép délutánt, amit a karitászcsoport önkéntesei végeztek szeretettel. A program megvalósításához, anyagi támogatásokra is szükségünk van. Az eddigi segítségért, köszönet a Szent Donát Alapítványnak, az Öreghegyi Plébániának, Székesfehérvár Önkormányzatának, polgármesterének, alpolgármestereinek, képviselőinek. Közülük jelenlétükkel is megtisztelték programunkat: Horváth Miklós Csaba Képviselő Úr, Dr. Horváth Miklósné, Dr. Dienesné Fluck Györgyi, és Deák Lajosné Képviselőasszonyok.

Jó volt látni a családokat a nagy adventi készülődésben, ahogy a szorgos felnőtt – és gyerek kezek együtt készítették nagy-nagy békességben a karácsonyi hangulatú tárgyakat, ajándékokat. Jó volt látni, ahogy jóízűen ették a finom uzsonnát. Jó volt meghallgatni történeteiket,… egyszerűen együtt lenni Velük. Jó volt látni, ahogy egyre jobban csillognak a szemek az örömtől. A szeretet szikrájának, minden Adventben, lángra kell lobbannia az emberi szívekben, és el kell égetnie minden rosszat, és fel kell szárítania minden könnyet, hogy Szent Karácsony éjszakáján, a kicsi Jézus születésének napján,
Hasadjon az ég, jöjjön az angyal,
Harmatozzon karácsonyi dallam!
Körbe-karikába, kéz- a kézben,
Védjük meg a lángot, égjen, égjen!

Az Öreghegyi Karitász Csoport nevében,
Liszitsné Laczkó Mária