2025.09.08.
„Szeptember 8-án a Szent Kristóf Ház munkatársai továbbképzésen vettek részt. A feleségemmel jelentkeztünk, hogy ezen a napon vállaljuk, hogy besegítünk a nappali foglalkoztatásban résztvevők felügyeletébe, részben saját programmal. A délelőtt első részében azzal a csoporttal voltunk, amelyikbe a fiunk is jár hétfőnként. Erikát próbáltuk helyettesíteni (pedig lehetetlen), ezért megkértem mindenkit, hogy ma ne Gábornak, hanem Eriknek szólítson… Szivacsot aprítottunk mindannyian a párnák készítéséhez, amiket a Maroshegyi Böndörödőn fognak majd árusítani. Jól haladt a munka, közben a párom minden résztvevőt szóra bírt. Jól esett mindenkinek egy kicsit magáról, a saját életéről beszélni, ill. a másikról hallani.
Ezután a másik csoportból is kiegészülve 21-en elindultunk túrára a Sóstóra, részben madárlesre. Útközben láttunk kormoránokat, gémeket, réceféléket. De megnéztük a csipkebokrokat, a halakat és a békákat is. Nagyszerű idő volt, nem volt sem meleg, sem hideg, sem eső, sem szél. Élveztük a finom levegőt. Lassan, másfél óra alatt körbejártuk a tavat és az erdőn keresztül – énekszó mellett – időben visszaértünk az ebédre. Mindenki jól bírta ezt a kicsit szokatlanul hosszú sétát, de talán megérte. Ebéd előtt még egy kis szivacsozásra is jutott idő…
Az étvágyra bizonyára senkinek nem volt gondja.
A feleségemel megállapítottuk, hogy nekünk mindenképpen emlékezetesen jó napunk volt.”
Üdvözlettel: Nagy Gábor
(szülő, önkéntes munkatárs)

2025.09.05.
A Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász fenntartásában működő Szent Kristóf Ház lakói idén is különleges programban vehettek részt: ellátogattunk Agárdra, ahol vidámparki dodzsem várta a csapatot. Bár az idő kissé hűvös volt, ehhez az élményhez éppen ideálisnak bizonyult, hiszen így senkit sem zavart a meleg, mindenki felszabadultan élvezhette az autózás örömét.
A dodzsemezés hatalmas sikert aratott. A fiataljaink mosolyogva, nevetve próbálták ki a színes kis autókat, és igazi versenyhangulat alakult ki a pályán, hatalmasakat kacagtak, mikor egymással összeütköztek. Dolgozóinkkal egy kocsiban, vagy külön-külön mindenki kipróbálhatta a száguldás élményét. A tóparti környezet is hozzájárult ahhoz, hogy kicsit kiszakadjunk a hétköznapokból. Ez a nap még jobban összekovácsolt minket, mint közösség: a segítők és a fiatalok együtt tölthettek minőségi időt.
A program megvalósulásáért hálával tartozunk Ilikének, aki minden évben felajánlja ezt a lehetőséget. Az ő nagylelkűsége és figyelmessége teszi lehetővé, hogy a Kristóf Ház közössége évről évre átélhesse ezt az élményt. Rajta kívül egy kedves házaspár, Szandra szülei is tárt karokkal vártak bennünket és könnyes szemmel fogadtak mindenkit. Sajnos az ő lányuk már nem élhette meg ezt a napot, de ők ennek ellenére minden évben jönnek és örömmel töltenek egy kis időt velünk.
Az ilyen programok nemcsak kikapcsolódást jelentenek, hanem megerősítik a közösség összetartozását is. Agárdon ismét bebizonyosodott, hogy a közösen átélt élmények a legértékesebb ajándékok.

2025.09.05.
Krisztus szeretetével adni és szeretni – Spányi Antal püspök, korábbi karitászelnök tartott előadást a székesfehérvári önkéntes karitászcsoport találkozóján
2025.08.30. – Spányi Antal püspök, korábbi karitászelnök tartott előadást a székesfehérvári önkéntes karitászcsoportok harmadik találkozóján, a Prohászka- templom közösségi termében. Az önkéntesek napjának célja, hogy a Katolikus Karitász szlogenje – az Embertől emberig, – ne csak a segítőről és a rászorulóról szóljon, hanem a karitászos munkatársak is meg tudják erősíteni egymás szolgálatát a találkozás alkalmával. Az alkalmon a főpásztor arról a krisztusi szeretetről beszélt, amely által az önkéntesek fáradságot nem ismerve, szeretettel tudnak odafordulni a bajba jutott emberhez.
Spányi Antal püspök visszatekintett a 2006-os egyházmegyei Szent Erzsébet-évre, amelynek egyik gyümölcse volt, hogy minden plébánián, ahol még nem működött karirtászcsoport, elindult az önkéntes segítők munkája. Hosszú utat jártak be ezek a csoportok, a legtöbb helyen ma is fáradhatatlanul végzik szolgálatukat az alapítók az új tagokkal együtt, hogy valóban a legelesettebbeket támogassák teljes önzetlenséggel, elfogadással és szeretettel.
A főpásztor arról is beszélt, a karitászmunka nem egy szabadon választható lehetőség, hanem maga az Úr Jézus Krisztus kérése. Ha Őt akarjuk követni, akkor szeretnünk kell egymást. „Hogyha szeretjük egymást, ennek tevékeny szeretetnek kell lenni, más szeretet nincsen. Az érzelmeskedés ebből a szempontból nem számít. Hogyha szeretni akarok valakit, akkor krisztusi módon kell szeretni” – hangsúlyozta a püspök, és kiemelte, mennyire fontos, hogy először bennünk éljen Krisztus, mi tartozzunk Krisztushoz, és vigyük Krisztus szeretetét a szegényekhez, a rászorulókhoz. Nem az a legfontosabb, amit adunk, amit viszünk, hanem sokkal fontosabb az, hogy ezt Krisztus szeretetével tegyük, hogy Krisztust vigyük, Krisztust adjuk, Krisztust mutassuk meg az embereknek. Így lesz a tevékenységünk tanúságtétel. „Én hálás vagyok mindazokért a karitász munkatársakért a Jóistennek, és persze családjaiknak is, akik az időt, az erőt nem nézve végzik ezt a karitásztevékenységet, munkát, és ezzel tanúságot tesznek Krisztus szeretetéről, az egyház erejéről, az egyház jelenlétéről” – zárta gondolatait a főpásztor.
A találkozón Borbélyné Somogyi Szilvia, az egyházmegyei karitász igazgatóhelyettese beszélt az adományozásról, amelynek tapasztalatait műhelybeszélgetések során dolgozták fel a jelenlevők.
Az igazgatóhelyettes zárógondolataiban elmondta: mindig nagy öröm egy ilyen találkozó, és nagy örömmel fogadták körükben Spányi Antal püspök atyát, aki a személyes tapasztalataival, a Karitász elnöksége alatt megtapasztaltakkal gazdagította a találkozót. Mindig nagy öröm egy ilyen karitászos nagy családba jönni. Kicsit úgy éreztem, hogy a családi ebédnél a karitászos nagycsaládomba érkeztem. „A tapasztalatcsere, az egymás erősítése, a kreatívnál kreatívabb segítés, segítő módok, rászorulók felé fordulás, azt gondolom, mindannyiunknak nagy érték és nagy kincs. De nagy teher is tud lenni, lelki teher. Ezért azt gondolom, hogy ezen a mai találkozón nemcsak a gyakorlati tapasztalatokkal, hanem a lelki erősítéssel is megerősödve tudunk hazamenni” – zárta a lelkinapot a hála szavaival Borbélyné Somogyi Szilvia.
Berta Kata
Videó: Székesfehérvári Egyházmegyei Stúdió, Körtvélyes Tivadar
https://www.szfvar.katolikus.hu/hirek/varosi-karitasz-csoportok-talalkozoja-20250830-beszamolo/#video
2025.09.04.

Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
2025.07.17.
A támogatott lakhatás szemléletét figyelembe véve és a lakók igényeit felmérve már kora tavasszal belekezdtünk a 3. Föld napi túra megszervezésébe. Terveinkben több helyszín is szerepelt, melyek közül egybehangzóan a budai Széchenyi-hegyre esett a választás. Sokat ötleteltek a fiatalok a helyszínekről, mivel szeretnének utazni, hol szeretnének ebédelni. Igény merült fel, hogy tartson velünk a támogatott lakhatás 2 csoportja is. Sajnos, az új házba történő beköltözés és sok feladat miatt, csak Tibi tudott hozzánk csatlakozni.
Google térkép és a menetrendek segítségével elkészítettük a kirándulás útvonalát. Pontról-pontra leírtuk kirándulás tervezetünket, figyelembe véve a változtatás jogát. Megbeszéltük, hogy Zoli tölti be az idegenvezető szerepét. Mindenki örömére május 7-én útra keltünk 11 különleges képességű fiatallal és 3 segítővel. A megbeszéltek szerint zónázó vonattal a Délibe, majd villamossal a Városmajorba mentünk, ahol a fogaskerekűre szálltunk fel. A Széchenyi-hegyen megnéztük a Gyermekvasutat, helyi térképeken tájékozódtunk. Sétát tettünk az erdőben, miközben megfigyeltük a növény-és állatvilágot. Megbeszéltük, hogyan óvjuk, védjük környezetünket. Roli és Lonci bemutatták a helyes szemételhelyezés szabályait.
A Széchenyi-hegyen eltöltött kirándulás után fogaskerekűre, majd villamosra ültünk és terveink szerint a Móricz Zsigmond körtéri McDonald’s-ban ebédeltünk. A jóízűen és pihentetően elfogyasztott ebéd után igény merült fel újabb helyszín felkeresésére. Megbeszéltünk a lehetőségeket, és a Feneketlen-tó körbejárására esett a választás. A természetmegfigyelés fontos volt a csapat számára. Jó érzés volt látni, ahogy komposztálót fedeztek fel a Fiatalok. A komposztálás folyamatáról Geri és Roli tartottak előadást. B. Balázs vezetésével megtekintettük a Budai Ciszterci Szent Imre templomot, ami lélekemelő volt. Újabb villamosozás után Vérmezőn tettünk meg egy kis sétát, majd a Déliből Székesfehérvárig vonatoztunk.
A kitűzött célokat felülteljesítve, élményekben gazdagon és annak tudatában, képes vagyok rá, meg tudom csinálni nyugtázták Föld napi túrájukat a Fiatalok.
Székesfehérvár, 2025. 07.04.
Pap Kata
munkatárs
Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász-Szt Kristóf Ház-Támogatott Lakhatás 1.

2025.06.19.
A Székesfehérvári Egyházmegyei Karitászban naponta sok-sok kéréssel, segítségben reménykedő hívással, és kétségbeesett megkereséssel találkozunk. Minden esetben megpróbálunk a rászorulóknak segítséget nyújtani, ha mást nem, egy-egy jó szót, együttérző meghallgatást felajánlva. Ritkább, de azért mindig van segíteni, adakozni vágyó felebaráti felajánlás is, főleg az adventi időszakban. Minden kis forint, minden egyes szó nagy kincs lehet ínség idején.
Pár hete éppen ezért nem akartunk hinni a fülünknek, amikor egy hölgy hatalmas mennyiségű tartós élelmiszert ajánlott fel a Karitásznak mindenféle ellenszolgáltatás nélkül, teljesen megbízva a segélyszervezetben, bennünk, karitász munkatársakban, hogy a leginkább rászorulónak fogjuk kiosztani, eljuttatni…
A celldömölki székhelyű Bátor és Bátor Kisgépcentrum Bt jóvoltából közel egymillió forint értékű élelmiszerrel gyarapodott készletünk, így még több rászoruló családnak tudunk évente kétszer tartós élelmiszerrel segíteni. A felajánló Bátorné Léhner Beáta jóvoltából sok-sok család konyhájába kerülhet tészta, rizs, löncshús, liszt, befőtt, cukor, májkrém, üdítő, bab, borsó, kukorica, gomba, búzadara vagy éppen konzerv készétel…
Ahogy a Példabeszédek könyvében is olvashatjuk (Péld11,24):
„Van, aki bőven ad, mégis gazdagabb lesz…”
Hálásan köszönjük a nagylelkű felajánlást rászoruló családjaink nevében!
Székesfehérvár, 2025.06.19.
Borbélyné Somogyi Szilvia
Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász
igazgatóhelyettes
