Espereskerületi karitász találkozó Dunaújvárosban

Espereskerületi karitász találkozó Dunaújvárosban

Espereskerületi karitász találkozó Dunaújvárosban

Vidám, kötetlen együttlétre hívták a környékbeli karitász munkatársakat a dunaújvárosi karitász csoport tagjai. 2019. július 27-én szombaton a Krisztus Király templom kertjében találkoztak a résztvevők. Eljöttek a perkátai, adonyi, rácalmási és dunaújvárosi csoport tagjai, de jöttek a karitászmunkát támogató hívek, érdeklődők, sőt a gyerekek és unokák személyében talán a jövő karitászos önkéntesei is. Az egyházmegyei karitász központot Nagy Lajosné Krisztina megyei karitász igazgató, az eseménynek otthont adó egyházközséget Baltási Nándor plébános és Szeleczky Csaba plébános-helyettes képviselte.

A közös megegyezésen alapuló lecsófőzés alatt könnyű volt az ismerkedés. Az ebéd déli harangszóval és Úrangyala imádsággal kezdődött. Az étkezést követő süteményezés során a jelenlevők megismerhették a különböző csoportok működését, a nagyon eltérő infrastrukturális és személyi feltételeket, beszélgettek a nehézségeikről és örömeikről. Ebéd után, az altemplomban tartott képzésen átfogó képet kaptak a karitászról, mint a Földet behálózó szervezetről, ezen belül az országos Katolikus Karitász működéséről és viszonyáról a megyei és helyi csoportokhoz. A találkozó egyik célkitűzése az volt, hogy a jelenleg folyó országos programok megismerése által, a kevés önkéntessel, vagy nehéz körülmények között működő csoportok is megtalálják a segítségnyújtás új lehetőségeit. Az espereskerületből származó, kulcsi, szabadegyházai esettanulmányok megmutatták, hogy az országos tapasztalatok adaptálhatók. Valóban „új lehetőségek”: más önkéntes-szemléletet igényelnek, és igaz az is, hogy számítástechnikai kapacitás nélkül nem teljesíthetők, de alkalmat adnak a fiatalok megszólítására, és a helyi szociális intézményekkel történő kapcsolatépítésre.

A karitász nap a tabernákulum előtt, hálaadó rózsafűzér imádsággal zárult.

A rendezvény az EFOP 1.3.5-16-2016 program keretében valósult meg.

 

 

 

Nyári szikrák a Szent Kristóf Házban

Nyári szikrák a Szent Kristóf Házban

Nyári szikrák a Szent Kristóf Házban

A Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász által fenntartott Szent Kristóf Ház, az itt ellátást igénybevevő fogyatékkal élő fiatalok számára, a hétköznapi ember által is fontosnak tartott lehetőségeket igyekszik biztosítani.  Ez magában foglalja a közösségi, társas kapcsolatok megélésének lehetőségét, az értelmes és hasznos munkavégzést, a különböző kulturális, sport, szabadidő, játék, zene, tánc programokat és természetesen az ezekhez illeszkedő fejlesztéseket. A mindennapok során sokféle technikával, különböző módon próbáljuk színesebbé tenni az életüket, melynek során megtapasztalhatják, hogy Ők is képesek értéket teremteni a társadalom, a közösség számára. Kipróbálhatják, kifejezhetik, megmutathatják magukat, és a bennük rejlő kincseket. A megmutatkozási lehetőségek bővítésére, Dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár MJ Város Polgármesterétől kaptunk támogatást, amiből sikerült beszereznünk egy új nyomtató-fénymásoló berendezést. Ez az eszköz főleg a kézügyességet és képzeletvilágot fejlesztő rajzok, színezők, papírból készült alkotások elkészítéséhez járul hozzá. Az év során készített munkákból, minden ősszel, a Maroshegyi Böndörödőn kiállítást rendezünk, amikor a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár jóvoltából a szülők, hozzátartozók és több száz érdeklődő csodálkozhat rá Fiataljaink különleges képességeire, lelkük szépségére, tisztaságára, ami az alkotásokban tükröződik. Ilyenkor mindannyian átérezzük, szükségünk van Rájuk, az Ő világlátásukra.

Az énkifejezés és -megmutatás egy másik formájában, a közös zenélésben is sok-sok örömet találunk, ezért ezt a képességet is állandóan fejlesztjük. Szintén a támogatási összegből, egy speciális, a mi fiataljaink által is könnyen kezelhető hangszerkészletet is beszereztünk, valamint egy mobil hangszórót, amivel a kísérőzenét tudjuk szolgáltatni. Az új eszközökkel megerősödve, új előadásokat gyakorolunk, melyekkel szintén az őszi Böndörödőn szeretnénk megjelenni és kiállni a színpadra. A nyári meleg ugyan nálunk is megnehezíti a mindennapokat, de vidáman és kitartóan gyakorlunk, élvezzük az új eszközökkel folyó munkát és egyre ügyesebben, tisztábban szólalnak meg a zenei hangok, illetve készülnek a kézműves alkotások.

Köszönjük, Dr. Cser-Palkovics Andrásnak, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Polgármesterének a támogatást, amivel hozzásegített bennünket ahhoz, hogy Fiataljaink mindennapjai színesen és vidáman teljenek!

Székesfehérvár, 2019.07.

Karitász

Magyar László intézményvezető

Az Alba Caritas Hungarica Alapítvány szervezésében vidám, kötetlen együttlétre hívtuk a a Dunaújváros környéki karitász munkatársakat.

Az Alba Caritas Hungarica Alapítvány szervezésében vidám, kötetlen együttlétre hívtuk a a Dunaújváros környéki karitász munkatársakat.

2019. július 27-én szombaton a Krisztus Király templom kertjében találkoztak a résztvevők. Eljöttek a perkátai, adonyi, rácalmási és dunaújvárosi csoport tagjai, de jöttek a karitászmunkát támogató hívek, érdeklődők, sőt a gyerekek és unokák személyében talán a jövő karitászos önkéntesei is. Az egyházmegyei karitász központot Nagy Lajosné Krisztina egyházmegyei karitászigazgató, az eseménynek otthont adó egyházközséget Baltási Nándor plébános és Szeleczky Csaba plébános-helyettes képviselte.

A közös megegyezésen alapuló lecsófőzés alatt könnyű volt az ismerkedés. Az ebéd déli harangszóval és Úrangyala imádsággal kezdődött. Az étkezést követő süteményezés során a jelenlevők megismerhették a különböző csoportok működését, a nagyon eltérő infrastrukturális és személyi feltételeket, beszélgettek a nehézségeikről és örömeikről. Ebéd után, az altemplomban tartott képzésen átfogó képet kaptak a karitászról, mint a Földet behálózó szervezetről, ezen belül az országos Katolikus Karitász működéséről és viszonyáról a megyei és helyi csoportokhoz. A találkozó egyik célkitűzése az volt, hogy a jelenleg folyó országos programok megismerése által, a kevés önkéntessel, vagy nehéz körülmények között működő csoportok is megtalálják a segítségnyújtás új lehetőségeit. Az espereskerületből származó, kulcsi, szabadegyházai esettanulmányok megmutatták, hogy az országos tapasztalatok adaptálhatók. Valóban „új lehetőségek”: más önkéntes-szemléletet igényelnek, és igaz az is, hogy számítástechnikai kapacitás nélkül nem teljesíthetők, de alkalmat adnak a fiatalok megszólítására, és a helyi szociális intézményekkel történő kapcsolatépítésre.

A karitász nap a tabernákulum előtt, hálaadó rózsafűzér imádsággal zárult.

Az esemény az EFOP 1.3.5-16-2016 pályázati forrásból valósult meg.

  1. július 27. Karitász

 

 

KÖSZ!

KÖSZ!

     KÖSZ!

 Június 17-étől az idén is közösségi szolgálatra érkezett a Szent Kristóf Házba a Ciszterci Szent István Gimnázium 15 diákja. Az első nap ismerkedéssel, beszélgetéssel telt, miután megnéztük az előző évi fényképeket közösen, majd csoportokba vonulás után a hétvégi élménybeszámolóval folytatódott a délelőtt.

Kedden a sóstói Zöld tanyára sétáltunk ki, különböző játékos feladatokat teljesítettünk az akadályverseny keretében, majd a pihenés idejére megérkezett a pizza is ebédre, amit szintén itt, a szabadban fogyasztottunk el.

Szerdán a támogatott lakhatásban tevékenykedtek a gimnazista fiúk a fiataljainkkal közösen, ahol a melléképületek rendbetétele, kipakolása, takarítása történt meg. A lányok pedig a levendulaszedésben és a csokrozásban segítettek. Előd atya is meglátogatott bennünket, aki nagyon büszke volt a közös munkára.

Csütörtökön egy nagy séta után fergeteges karaoke bulival zártuk a hetet.

Az iskolások idén is jól érezték magukat nálunk, élményekkel, új barátságokkal zárhatták a hetet. Jövőre is várjuk őket!

 

 

Öngondoskodó háztartások

Öngondoskodó háztartások

A Székesfehérvári Egyházmegyében is javában folynak a munkálatok a Katolikus Karitász öngondoskodó háztartásokért indított országos segélyprogramjainak köszönhetően. A Zöldellő kertek – Vetőmag programban az egyházmegye területén 100 család vesz részt, 15 településen.  A rászoruló családok 23 féle vetőmagot (zöldborsó, retek, répa, hagyma, kukorica, saláta, zöldbab…) kaptak ingyenesen, amelyeknek elültetése, gondozása a család feladata. Szerencsére a munka meghozza a gyümölcsét: sok helyen már lehet borsót szedni, retket, salátát, hagymát enni a saját termésből.

Szép Otthonok Program keretében 7 család otthonának megszépítésében segédkezik a Székesfehérvári Karitász Budakeszin, Székesfehérváron, Baracskán és Kőszárhegyen. Talán úgy lehetne megfogalmazni a program lényegét, hogy a „változás benned van”. Hisz felelősségteljes elhatározás, akarat nélkül nincs eredmény. Mi segítünk, hogy megváltozzon a lakókörnyezet, megszépüljön a kert, tiszta és ápolt legyen a konyha, fürdő, ragyogjanak a falak…, sokak számára eddig elérhetetlen álom volt, vagy már nem is álmodtak róla.  A program során azonban a közös erőfeszítéseknek köszönhetően a kert megszépül, nőnek a vetemények, a falak fehéren csillognak. Mindez a család saját munkája által! Tapasztalat, hogy amit saját kezűleg végzünk, azt jobban meg is becsüljük. Átéljük, mennyi erőfeszítés, munka volt benne – talán jobban is értékeljük. Ezt a megtapasztalást szeretnénk elérni a program által kiválasztott családoknál. Hisz ami megváltozott, azt továbbra is fenn kell tartani. Azért tenni kell, fáradni kell. A kert újra gazos lesz, a konyha rendetlen, az illemhely piszkos. A változás, változtatás örömét szeretnénk elérni, hogy a későbbiekben ez igénnyé váljon a családoknál. Csak ezáltal tud a program maradandó hatást kiváltani.

Székesfehérvár, 2020.06.29.