2019.10.14.
Kapcsolatteremtési képzés karitász önkénteseknek

A Székesfehérvári Karitász munkáját támogató Alba Caritas Hungarica Alapítvány sikeres EFOP 1.3.5-16-2016 pályázatának köszönhetően lehetőség nyílik önkéntes karitász munkatársak szakmai ismereteit képzések tartásával bővíteni. A Katolikus Karitász rászorulók megsegítésére irányuló munkáját 3 alappillére támaszkodva végzi: szeretet, szervezettség, szakmaiság. Ezen elveknek megfelelően képzéseink egyfelől a Karitász munkával kapcsolatos tudnivalókat ölelik fel, másfelől olyan készségek, képességek fejlesztését tűzik ki célul, amelyek a segítő szakmában dolgozókat vértezik fel az emberi kapcsolatokban való minél jobb tájékozódásban.
Október 12-én, szombaton 9.00 és 19.00 óra között Székesfehérváron, a Prohászka Ottokár templom közösségi termében folyt egy kapcsolatteremtési tréning Farnas István, a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia intézményvezetőjének a közreműködésével. A képzés célja az volt, hogy a Karitász önkéntesek kommunikációs képességeit kapcsolatteremtési módszerekkel felvértezze. A képzés során az első kapcsolatfelvételtől a már meglévő kapcsolatokon keresztül új kapcsolatok megteremtéséig átfogó ismereteket szereztek a képzés résztvevői. A képzés célja volt továbbá az is, hogy a résztvevők különböző szituációkban a megfelelő kapcsolatfelvételi módszereket alkalmazva könnyedén boldoguljanak munkájuk során.
A 12 órás tréning elméleti és gyakorlati elmélyülést is hozott és reményeink szerint hozzájárul a felebarátainkkal való törődés még professzionálisabbá válásához.
- október 14. Karitász
2019.10.08.
A Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász díjazottjai

Idén 8. alkalommal adták át a Caritas Hungarica Díjat azoknak a plébániai karitászcsoportokban dolgozó önkéntes munkatársaknak, akik példaértékűen valósítják meg a felebaráti szeretet gyakorlását rászoruló embertársaink javára. A Díj célja, hogy kifejezze a Katolikus Egyház ill. a Katolikus Karitász megbecsülését, a díjazottak munkájának nagyra értékelését.
A díjátadó ünnepségre 2019. október 05-én, szombaton került sor. A 11.00 órakor kezdődő szentmisét Spányi Antal, a Katolikus Karitász püspökelnöke celebrálta, majd ezt követően Écsy Gábor atyával, a Katolikus Karitász országos igazgatójával, valamint az egyházmegyei igazgatók közreműködésével átadták az okleveleket és a díjakat az egyházmegyénként 3 fő jelöltnek.
A Székesfehérvári Egyházmegyéből díjazottjaink lettek:
Farkas Elekné Márta: A piliscsaba-klotildligeti csoportvezető teljes szívvel-lélekkel végzi karitász munkáját, sokoldalú kapcsolati hálóját megmozgatva a rászorulók érdekében. Jó példát mutat arra nézve, hogy milyen aktívan és hatékonyan működhet egy karitászcsoport, igazi szeretetszolgálatot végző közösségként.
Borjánné Nyúl Katalin: A kőszárhegyi karitászcsoport vezetője fiatalos lendülettel ragad meg minden lehetőséget a rászorulók megsegítésére, legyen szó akár élelmiszermentésről, akár a rászorulók öngondoskodását elősegítő segélyprogramok megvalósításáról. Figyelmessége, alapossága, jószándékú, tapintatos tettrekészsége példaértékű.
Beck Tiborné Katalin: a móri karitászcsoport aktív tagjaként férjével, Beck Tiborral együtt fáradtságot nem kímélve segíti a rászoruló családokat hol az országos segélyprogramok kínálta támogatásokkal, hol helyi forrásokat felhasználva az adott család rászorultságának, igényének megfelelően. Tettrekészsége, találékonysága, rugalmassága a segítségnyújtásban példaértékű.
Az ünnepség agapéval és kötetlen beszélgetéssel zárult.
Gratulálunk díjazottjainknak és kérjük Isten áldását további munkájukra!
- október 08. Karitász
2019.09.30.
A Székesfehérvári Karitász munkatársai a pécsi KATTÁRS-on

Az idei Katolikus Társadalmi Napok rendezvénysorozat központi témája az egyén és az Egyház szerepe a misszió és a szeretetszolgálat terén. Országos és egyházmegyei intézmények mutatták be tevékenységüket a Széchenyi téren felállított sátrakban.
A Katolikus Karitász pódiumbeszélgetéseiben a Székesfehérvári Karitász munkatársai is részt vettek. A Karitász szervezeti felépítéséről, történetéről, segélyprogramjairól és képzéseiről Sinkovicsné Máté Hortenzia, a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász igazgatóhelyettese, Fieszl Csaba, váci karitászigazgató, Széll Mihályné, a dombóvári karitászcsoport vezetője, és Besenczi Zsolt, pécsi karitászigazgató beszélgetett. A Katolikus Karitász 8 súlyponti területének egyikét érintette behatóbban az a beszélgetés, amely a RÉV Szenvedélybetegsegítő-Ambulancia működéséről szólt. Leitmann Andrásné, székesfehérvári karitász munkatárs részeg szemüvegeket is bemutatott, sőt a bátor vállalkozók ki is próbálhatták azokat, így megtapasztalva a drogok, az alkohol és a hallucinogének szimulált hatását. „Velük jobb a világ” címmel folytatott pódiumbeszélgetés a fogyatékkal élők világát hozta közelebb hozzánk, Magyar László, a Szent Kristóf Ház Fogyatékkal élők Nappali Ellátásának és Támogatott Lakhatásának intézményvezetője, Szolnoki György, fogyatékosságügyi tanácsadó, és Almádi Evelin, látássérült szociális munkás részvételével. Szavaikból kiderült, hogy a fogyatékosságügy nem egy távoli dolog, hiszen mindannyiunkat érinthet, akár ismerősi körben, akár úgy, hogy velünk is történhet bármi váratlan, ami által ilyen helyzetbe kerülhetünk. Megszívlelendő gondolatként kiemelném, hogy a fizikai akadálymentesítésnél talán még fontosabb, hogy a szívünkben is akadálymentesítsünk.
- október 01. Karitász
2019.09.10.
A Katolikus Karitász önkéntes alapképzést tartott Adonyban

- szeptember 07.
A Katolikus Karitász országszerte 38 képzést valósít meg a 2019-es év folyamán.
A plébániai karitászcsoportok önkéntesei 3 témában hallgathatnak meg előadásokat: az önkéntes alapképzés egy alapvető és átfogó képet ad a Karitász munkáról, az idős- és a beteglátogató képzés a célcsoportok speciális helyzetére, igényére, a velük való bánásmód sajátosságaira fókuszál.
A Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász adonyi karitászcsoportja, Bozai Márton plébános atya vezetésével koordinálta a szombaton a Művelődési Házban tartott 8 órás önkéntes alapképzés háttérmunkálatait. A képzésen 24 önkéntes vett részt, akik nemcsak Adonyból, de a környező településekről (Perkátáról, Iváncsáról, Tárnokról, Kulcsról, Rácalmásról, Ercsiből) is eljöttek, hogy tanuljanak Ft. Lőrincz Pál OSB atyától, a Pannonhalmi Egyházmegyei Karitász igazgatójától.
A képzésen lehetőség volt megismerkedni a Karitász történetével, szervezeti felépítésével, a 8 súlyponti területtel és az országos segélyprogramokkal is. Reméljük az itt hallottak, tanultak jó talajba hullottak és bő termést hoznak!
- szeptember 10. Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász
2019.08.12.
Legyen öröm az iskolakezdés!
A Katolikus Karitász évek óta segíti a rászoruló családokat az iskolakezdés terheinek csökkentésében. A tavalyi évben 5.000 gyereknek nyújtott támogatást 25.000.000 Ft értékben. Az idei évben 6.000 gyerek támogatásának megvalósítása volt a cél. Az 5.000,- Ft-os utalványon kívül tárgyi adományokkal is segített a Karitász, amihez örömmel fogadtuk a már nem használt, de mások számára még használható iskolatáskák, tanszerek felajánlását. Aki anyagilag támogatta a Katolikus Karitász iskolakezdési programját, a 1356-os adományvonal tárcsázásával 500,- Ft-ot adományozott, ami 1 csomag színes ceruzának, 10 hívással pedig egy iskolatáskának az árát jelenti.
A Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász 220 gyermeket támogatott 1.100.000,- Ft értékben.
Augusztus 26-én, hétfőn 10.00 órakor Perkátán Spányi Antal megyéspüspök, a Karitász püspökelnöke 50 család számára nyújtotta át az utalványokat.