2019.06.24.
Családi nap a dunaújvárosi plébánián

Június 22-én, szombaton benépesült a dunaújvárosi Krisztus Király templom kertje – fiatalok és idősebbek gyűltek össze a már hagyományosan megrendezett egyházközségi családi napra.
A családi nap célja, hogy a hitüket gyakorló római katolikusok a szertartásokon kívül, kötetlen formában is találkozzanak és egymást megismerve erősítsék a közösséget. Mindenkit biztatnak arra, hogy hívják családtagjaikat, ismerőseiket, hiszen a családias légkör, a közös munka és szórakozás alkalmat teremt az apostolkodásra is.
A gyerekek – az úrnapi szertartás előkészítéseként – aszfaltrajz-virágszőnyeget alkottak a templom előtt, amíg szüleik a hittantáborhoz kapcsolódó szülői értekezleten vettek részt. Délben az Úrangyala imádság után közös bográcsebédre várták a megjelenteket. Délután folytatódott a gazdag játékfolyam. A felnőtteknek meghallgathatták Tischner Erika hitoktató hitünk továbbadásáról és az evangelizálásról szóló tanúságtételét „emberhalász vagyok!” címmel. A bevezető után érdekes beszélgetés alakult ki, melyben felvetődtek a különböző korosztályokat megszólító módszerek, korábbi tapasztalatok és a generációk megszólítását megnehezítő akadályok.
A családi délután öröménekléssel, a NEK 2020 eseményhez kapcsolódó szentségimádással és hálaadó szentmisével zárult.
A Krisztus Király plébánia karitászcsoportja aktívan vett részt nemcsak a háttérmunkák elvégzésében, de az örömteli együttlétben is.
Dunaújvárosi Karitászcsoport
2019.06.18.
ESÉLYNAP

Június 12-én, szerdán újra megrendezésre került az Esélynap, idén új helyszínen, a Zichy liget hűvös fái alatt.
A program 10 órakor kezdődött, amit Dr. Cser-Palkovics András polgármester úr 2 Szent Kristóf Házas fiatallal együtt nyitott meg, majd közösen elénekeltük a Múlnak a gyermekévek című slágert.
A fogyatékkal élő fiatalok rengeteg foglalkozáson vehettek részt; voltak integrált kézműves foglalkozások, cukorka készítés, érzékenyítő játékok látássérült, hallássérült, mozgássérült, autizmus témában. Kerekesszékes akadálypályán kívül a terápiás kutyákkal is lehetett ismerkedni. Több szervezet is képviseltette magát, többek között a Teljes Élet Szociális Alapítvány, a SINOSZ, a LÁRKE, a Viktória Rehabilitációs Központ, a Hatpettyes Étterem, és nem utolsó sorban a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász fenntartásában működő Szent Kristóf Ház.
A nagy hőség ellenére a résztvevők nagyon jól érezték magukat és rengeteg élménnyel tértek haza, miután a 21 Gramm Akusztik helyi zenekar koncertjét meghallgatták.
2019.06.11.
Az Alba Caritas Hungarica Alapítvány fenntartásában működő RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia munkatársaival június 10-én, Pünkösdhétfőn részt vettünk a Bregyó közi Ifjúsági Sportközpont területén megrendezésre kerülő Egyházmegyei Napon. Ez a találkozó lehetőséget nyújtott a RÉV számára is, hogy az információnyújtás mellett vidám, színes programot biztosítsunk, ezért minden életkornak megfelelő foglalkozásokkal készültünk.
Nagyon sok család jött el, a gyerekek nagy örömmel próbálták ki a különböző játékokat, a szülők beszélgettek, lelki és szellemi feltöltődésben részesültek. Megelőzés szempontjából nagyon fontos találkozási alkalom, amikor a családi és baráti kapcsolatok erősödnek.
Az érdeklődőket tájékoztattuk arról, hogy milyen munkát (nappali, közösségi, alacsonyküszöbű ellátás) végzünk az intézményben, és hogy milyen problémákkal fordulhatnak hozzánk. Továbbá a szenvedélybetegségekkel kapcsolatos kérdéseikre is választ adtunk, szóróanyagokkal láttuk el őket. A kisebb gyermekeket játékokkal, színezőkkel, ügyességi feladatokkal igyekeztük lekötni, valamint a jelenlévőknek volt lehetősége ittas és kábítószeres állapotot szimuláló szemüvegek kipróbálására is, ami minden korosztályban népszerű volt.
Karitász
2019.05.27.
Öreghegyi Kirakodóvásár
Az Öreghegyi Karitász csoport jótékonysági gyűjtést szervezett egy kirakodóvásár keretei között 2019. május 12-én vasárnap, az Öreghegyi Római Katolikus Plébánia közösségi termében.
A vásár ötlete már régen megszületett, de a kivitelezés eddig váratott magára. Pár hónapja egy kis lelkes csapat elkezdte az ötletelést, a szervezést, hogy milyen vásár is kelti fel az érdeklődést. A megbeszélések alapján használt, de még szép állapotú használati és dísztárgyak értékesítése mellett döntött a csoport. Lassan kialakult a vásár helyszíne, a gyűjtés célja, a kivitelezés kidolgozása illetve a vásár népszerűsítése, hirdetése. A bevétellel általános iskolás gyerekek nyári, napközis táboroztatásának támogatása volt a cél. A tábor már az ezt megelőző években is megrendezésre került, azonban ebben az évben a cél a tábor programjainak színesítése, esetleg új programok megszervezése.
A vásár célja és programja több héten keresztül az összes hétvégi és hétköznapi miséken hirdetésre került illetve szórólapokon is felhívtuk a hívek figyelmét erre az új kezdeményezésre. Kértük, hogy amennyiben van otthon olyan használati vagy dísztárgy, amit már nem használnak, és szívesen hozzájárulnának a vásár sikeréhez, azt szeretettel várjuk. A hívektől, sok kedves embertől és a Karitász központtól nagyon sok szép tárgy érkezett, amit ezúttal is nagyon köszönünk mindenkinek a gyerekek nevében is.
A gyűjtést követően az Öreghegyi Karitász csoport tagjai átválogatták, megtisztogatták, kicsinosították a tárgyakat és a plébánia közösségi termét vasárnap délelőttre egy igazi bolhapiaccá varázsolták, annak forgatagával és hangulatával együtt. Mint a csoport tagja elmondhatom, hogy a hangulat nagyon jó volt és a vásár eredményesen zárult. A nyári tábor támogatására 113.000,- forint gyűlt össze. Az összeg felhasználása a tábor programjainak kialakítása során dől majd el, egyeztetve az érintett szervezőkkel.
Az új kezdeményezés folytatásáról és céljairól még egyeztetések folynak.
Köszönünk minden adományt illetve minden segítő kéz munkáját!
Székesfehérvár, 2019. május 20.
Szloboda Balázsné Krisztina
Szfvár.-Öreghegyi Plébánia Karitász Csoportjának önkéntese
2019.05.13.
Móron jártunk a Bice-Bócáknál

A Székesfehérvári Egyházmegyében található Mór városában, minden év tavaszán egy külön napot szentelnek a fogyatékossággal élőknek. Ezen a napon róluk szól minden, nekik szerveznek programot, az Ő produkcióikat nézhetik a látogatók a színpadon, velük találkozhatnak, beszélgethetnek a városlakók. Illetve nem is csak a városlakók, hiszen más településekről is sokan érkeznek erre a szombati napra. Mi, a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász fenntartásában működő, Szent Kristóf Ház Fiataljaival, már évek óta szintén részt veszünk ezen a programon. A nap főszervezője a helyi Bice-Boca Egyesület, amely 30 éve segíti a városban élő fogyatékossággal élőket. Minden héten, szombaton, közös foglalkozásokat, játékokat, kirándulást, családi összejövetelt szerveznek, ami az évtizedek alatt igazi közösségé formálta a sérült fiatalokat, szülőket, önkéntes segítőket. A csapat lelke Tényiné Helga, aki fáradhatatlanul dolgozik az egyesületért, a tagokért. A város vezetése is elhívatott a fogyatékkal élők támogatásában, és a helyi közösség fontos részének tekinti a sérülteket is. Akik nem csak a segítséget várják, hanem szeretetükkel, vidám fellépéseikkel, aktivitásukkal ők is hozzáteszik a magukét a város szűkebb társadalmi közösségéhez. A helyi karitászcsoport tagjai is aktív részesei ennek a napnak, segítenek a szendvicsek készítésében, a sütemények tálalásában, és minden egyéb szükséges dologban.
Az idei évben, május 11-én megrendezésre kerülő fogyatékossággal élők napjára, 30 fiatallal, szülőkkel, munkatársakkal érkeztünk a Szent Kristóf Házból. A napot a vendéglátók vezetésével egy közös énekléssel kezdtük, Bródy János: Mindannyian mások vagyunk című dalát énekeltük el, kifejezve, hogy minden ember értékes, egyedi, és csak együtt tudjuk a szeretet dalát őszintén továbbadni. Ezután következtek a köszöntők, majd a színpadi programok. Igazi produkciókat láthattunk, mert a különböző akadályozottsággal élő fiatalok szebbnél-szebb előadásokkal ajándékoztak meg bennünket. Együtt örültünk a sikeres műsoroknak, zenélésnek, táncnak, színdarabnak, lelkesen tapsoltuk meg az előadókat. A műsor után következett a közös étkezés, a szervezők, segítők által készített szendvicsek, sütemények eltüntetése. Nem maradhatott senki éhes, vagy szomjas, mert a lelkes kínálók állandóan körbejártak a „portékájukkal”. Miután jóllaktunk, kezdődött a nap második része, ahol közel 20 féle sátor várta a fiatalokat. Lehetett készségfejlesztő játékokkal játszani, kitűzőt készíteni, ügyességi akadálypályát leküzdeni, díszkavicsot készíteni, festeni, napórát rajzolni, de lehetőség volt „szájjal-lábbal” festőkkel is találkozni, beszélgetni. Jó volt látni az Ő munkájukat, alkotásaikat is, megtapasztalni vidámságukat, pozitív életfelfogásukat. Hihetetlen milyen ügyesen, türelmesen készítik alkotásaikat a lábukkal, szájukkal tartott ceruzával, ecsettel.
Azok a fiatalok, akik kellő kitartással járták végig a sátrakat, végezték el a feladatokat, jutalmul fagyizhattak a közeli cukrászdában. Közben a színpadon is zajlott az élet, hiszen ének, tánc, terápiás kutyákkal való foglalkozás, majd a nap zárásaként a Nem adom fel együttes szórakoztatta a résztvevőket.
A nap összegzéseként megállapítottuk, hogy ismét egy olyan rendezvényen vehettünk részt, ahol mindenki jól érezhette magát, ismeretségeket, barátságokat köthetett, ahol nem az akadályozottságon volt a hangsúly, hanem az egymás elfogadásán, tiszteletén, szeretetén.