2020.12.08.
Karitász sátor a székesfehérvári OMSZ-nál

Fejér megye egyetlen koronavírus mintavételi pontján, a Seregélyesi úton, az Országos Mentőszolgálat székesfehérvári kirendeltségén általában hosszú sor kígyózik tesztelésre várva. Az irányításnál dolgozó egyik önkéntes munkatárs azzal a kéréssel kereste meg a Székesfehérvári Karitászt, hogy rendelkezésre tudna-e bocsátani egy sátrat, ami az itt szolgálatot teljesítőket, ha a hideg ellen nem is, de a szél és az eső ellen védeni tudja. A sátor a hívást követő nap a Szent Kristóf Ház különleges képességű fiataljainak segítségével átadásra került.
A Karitász munkatársai ezen kívül gumikesztyűvel, műanyag poharakkal is segíti az itt folyó embert próbáló munkát, hetente több alkalommal pedig meleg teát visznek az itt dolgozóknak.
Székesfehérvár, 2020. 12. 08. Karitász
2020.11.09.
Élelmiszercsomagokat adományozott a Katolikus Karitász

A Katolikus Karitász a vírushelyzeti segélyprogramja részeként az elmúlt hetekben 30 millió forint értékű élelmiszersegéllyel támogatta országszerte a koronavírus következtében nehéz helyzetbe kerülő rászorulókat. A járvány második hullámában ismét szeretnék felhívni a figyelmet az idősek, egyedülállók, a rászoruló családok támogatására.
A szervezet reagálva a járvány okozta nehézségekre, folyamatos krízissegélyprogrammal, vírushelyzeti védekezéshez szükséges fertőtlenítőkkel és eszközökkel, valamint élelmiszersegéllyel támogatta országszerte a rászorulókat, időseket és a szociális intézményeket. A segélyszervezet országszerte közel 3100 doboz élelmiszert adott át az elmúlt hetekben önkéntesei segítségével. A tizenhat magyarországi egyházmegyei karitász központ segítségével eljuttatott élelmiszersegélyek célja a koronavírus okozta krízishelyzetbe került családok támogatása volt. Az egységes csomagok alapvető élelmiszert tartalmaztak. A dobozok egyenként 9-10 kg súlyúak, értékük megközelítőleg 10 ezer forint.
Écsy Gábor, a Katolikus Karitász országos igazgatója elmondta: „Olyan csomagokat adtunk most át a nehéz élethelyzetben lévő családoknak, melyek tartalma akár több hétre elegendő alapvető élelmiszer. A csomagok tartalmaznak olajat, száraztésztát, kristálycukrot, lisztet, mézet, rizst, zöldség- és gyümölcskonzerveket, valamint babot és sárgaborsót. Ezzel a segítséggel a családok és idősek havi kiadásait tudjuk csökkenteni olyan időszakban, amikor megnövekedtek a rezsi költségei és sokan a koronavírus miatt elveszítették állásukat, megélhetésüket.”
A Karitász szociális intézményei, egyházmegyei központjai, plébániai csoportjai, a hátrányos helyzetű településeken végzett hosszú távú programjai és segélyprogramjai megváltozott módszerekkel, fokozott egészségügyi védelem mellett működnek tovább.
A szervezet a kialakuló második hullámban kiemelt figyelmet fordít a vírushelyzet miatt nehéz szociális helyzetbe került családok támogatására és az idősek egészségének védelmére, valamint időseket, fogyatékkal élőket ellátó szociális intézmények védekezési eszközökkel, fertőtlenítőszerekkel történő támogatására.
Az idősebb önkénteseket ismét arra kérik, otthonukból telefonos kapcsolattartással segítsék a lakásaikban maradó magányos időseket, végezzenek napi lelki segítségnyújtást és továbbra is segítsenek védőmaszk varrásával.
A megnövekedett segélykérelmek, krízishelyzetek miatt különösen fontos szerepe van az adományoknak, amelyekből főként élelmiszerekkel és higiéniai felszerelésekkel támogatják továbbra is az intézményeikben, programjaikban ellátott családokat és az időseket. A Karitász szeretetszolgálati és szociális tevékenységét a www.karitasz.hu oldalon online adományozással lehet segíteni, emellett a 1356-os adományvonalon lehet támogatni hívásonként 500 forinttal.
Katolikus Karitász
2020.11.03.
A Szép Otthonok Program a befejezéshez közelít

A 2020-as évben a Székesfehérvári Egyházmegye területén a Katolikus Karitász és a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász segítségével 7 család otthona szépült meg: Székesfehérváron: 2, Kőszárhegyen: 2, Soponyán, Budakeszin és Baracskán 1-1 családé.
A 7 család közös vonása volt, hogy nehéz szociális körülmények között élnek, de javítani szeretnének helyzetükön, otthonuk szebbé varázslásának érdekében tenni készek. Erre az együttműködési készségre reagálva ajánlotta fel a Katolikus Karitász a program kínálta lehetőségeket: tárgyi és pénzadomány nyújtásával indulhatott meg a több fázisú, egymásra épülő szépítő munka. A támogatást kiegészítendő a családok első körben az udvaruk rendbetételén dolgoztak- szemetet szedtek, füvet nyírtak. Ehhez igény szerint kaptak kerti szerszámokat. Ezt követően a lakókörnyezet tisztán tartása, pakolás, takarítás volt a feladat az adományba kapott tisztítószerek és a karitász önkéntesek praktikus tanácsainak segítségével. A következő fázisban a házak, lakások helységeinek a kifestése valósult meg. Ezen felül pedig a családok szükségleteihez mérten egy kb. 40.000,- Ft-os keretösszeg állt rendelkezésre egyéni igények (nyílászáró, építőanyag…) kielégítésére. Volt, ahol új ajtó került beépítésre, volt, ahol az aljzat végre lebetonozásra került, volt, ahol egy tűzkárban leégett helység újjáépítése valósult meg, volt, ahol egy kis házbővítésre adódott lehetőség, volt, ahol a terasz kialakítása tetté szebbé, komfortosabbá az otthonokat.
A tervek, vágyak megvalósultak és reményeink szerint a szép otthon iránti igény is gyökeret vert az érintett családokban.
Székesfehérvár, 2020. 11. 03.
2020.10.06.
Pro Urbe Emlékérmet kapott a móri karitászcsoport

Mór Város Önkormányzatának Képviselő-testülete október 02-án, pénteken az Erzsébet téri Művelődési Házban adta át a Pro Urbe Emlékérmet a Katolikus Karitász Móri Csoportjának, amelyet a csoportvezető, Szabó Margit és önkéntes munkatársa, Beck Tiborné vettek át. Ugyanebben a kitüntetésben részesült a Családsegítő Alapítvány is.
A Pro Urbe Emlékérem azoknak a személyeknek, társadalmi vagy gazdasági szervezeteknek adományozható, akik vagy amelyek a város fejlesztésében, a társadalmi szociális, kulturális és gazdasági élet bármely ágazatában kiemelkedően hasznos munkát végeztek.
Idézet a méltatásból: „A jótékonyság és szeretet valóban egy tőről fakad, ezt tartotta fontosnak Bősze Rozika néni, akinek vezetésével 1973-ban megalakult a Caritas csoport 14 fővel. Legfőbb feladatuknak a rászoruló családok segítését tekintették. Kezdetben Húsvétkor és Karácsonykor tartós élelmiszert osztottak, ruhaneművel segítették az arra rászorulókat. Több, mint 300 képeslapot küldtek ki városszerte, karácsonyi jókívánságot kívánva az embereknek. Már ők vezették be, hogy évente 2 alkalommal szeretetvendégségre hívták a „szépkorú testvéreket”.
A Karitász tevékenysége folyamatos, munkatársaik a Caritas tízparancsolata szerint („Igazán segíteni csak szeretetből lehet.”…) végzi szolgálatát. Egyenlő elbírálás alapján segítenek világnézeti, vallási, nemzetiségi hovatartozás figyelembevétele nélkül. …
Jelenlegi csoportjuk 15 munkatársból áll. Havonta egy alkalommal találkoznak, ahol értékelik az elvégzett feladatokat, és megbeszélik a továbbiakat.” 1985-től Szent Erzsébet, a Karitász védőszentjének nevét viseli a karitászcsoport.
Az önkéntesek tevékenysége a helyi idős embereken kívül a fiatalokra is kiterjed: sérült gyerekek táboroztatásában is jelentős szerepet vállalnak. Együttműködnek a Móri Önkormányzattal, a Szociális Alapszolgáltató Központ dolgozóival és a Bice-Bóca Egyesület tagjaival is, hogy sokrétű tevékenységüket a leghatékonyabban tudják végezni a rászorulók javára.
Gratulálunk a móri karitászcsoportnak és Isten áldását kérjük további tevékenységükre!
2020.09.24.
Örömteli iskolakezdés a Székesfehérvári Egyházmegyében
Lassan egy hónapja járnak a gyerekek iskolába, bár a koronavírus járvány miatt a megszokottól kicsit eltérő módon. A járvány azonban nem befolyásolja azt a tényt, hogy sok család számára az iskolakezdés komoly kihívást jelent: a tanszerekre, iskolaszerekre költött pénz máshonnan fog hiányozni.
A Katolikus Karitász iskolakezdést segítő országos segélyprogramja, a „Legyen öröm az iskolakezdés!” nemrég fejeződött be, aminek köszönhetően csak a Székesfehérvári Karitász 230 családnak tudott segíteni 1.245.000,- Ft értékben, gyerekenként 5.000,-Ft-os vásárlási utalvánnyal. Ezenfelül az adományozók nagylelkűségének köszönhetően tárgyi adományokkal (írószerek, füzetek…) is tudtunk rászoruló családokat segíteni.
Az egyházmegye területén működő mintegy 70 plébániához kötött karitászcsoport önkéntes munkatársai több mint 100 gyermeknek és családjaiknak nyújtottak segítséget, közel 1 millió Ft értékben.
Köszönjük önkénteseink munkáját és adományozóink támogatását!
- 09. 24. Karitász