Szent László nyomában- karitász tábor Biatorbágyon

Szent László nyomában- karitász tábor Biatorbágyon

Szent László nyomában- karitász tábor Biatorbágyon

A járványhelyzet enyhülése után örömmel nyitottuk meg június 28-án 45 kisiskolás számára a már hagyománnyá vált egy hetes nyári napközis jellegű táborunkat a Torbágyi Plébánián.

Idén megismerkedtünk néhány legendán keresztül a lovagkirály életével, erényeivel, csodáival, a kunok elleni harcaival. Készítettünk zászlót, pallost, kopját, pajzsot, fejdíszeket. A korabeli fegyverzetet a Vértes Egyesület mutatta be, lehetőségünk volt belekóstolni a fegyverforgatás rejtelmeibe, mindnyájan íjászkodhattunk, sőt a cserhalmi ütközetet is átélhettük újra.

Sokak örömére számháborúzhattunk is. Természetesen fagyizásra is sor került a nagy hőségben.

Feltérképeztük a plébánia gyógynövényeit, bőrözhettek fiúk-lányok egyaránt és Szalma István diakónus vendégünk beszélt a szentekről, a szentségekről és az egyházról.

Sarlós Boldogasszony ünnepén „elzarándokoltunk” a temető melletti kápolnához, ahol egy kedves felvidéki népszokást elevenítettünk fel. Mezei virágokkal feldíszítettünk egy széket a várandós Máriának, hogy ha erre jár és elfárad, meg tudjon pihenni. Énekekkel, imádsággal köszöntöttük Őt.

A tábor résztvevői csodálatos Mária képet festettek selyemre, hallhattak az aratás körüli munkákról, foghattak sarlót és aratókoszorút.

Sok élménnyel gazdagodva adtunk hálát azért a rengeteg ajándékért, amit a tábor során kaptunk. Nagy boldogság volt megtapasztalni a sok-sok szeretetet, egymásra figyelést, a vidám együttlét örömét. Köszönet illeti a tartalmas programokért a tábor szervezőit: Gál Editet és a Czuczor Gergely Katolikus Általános Iskola pedagógusait, a Torbágyi Karitászcsoportot, akik fáradhatatlanul vállalják – több éve – a plébániai táborok háttérszolgálatát. Idén néhány fiatal is nálunk gyűjtötte önkéntes óráinak egy részét.

Ezúton is köszönjük a Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága támogatását, amellyel csökkentette a családok anyagi hozzájárulását.

Lehel Ildikó

Torbágyi Karitászcsoport vezetője

Kalászból kenyér – beszámoló a perbáli karitász táborból

Kalászból kenyér – beszámoló a perbáli karitász táborból

Kalászból kenyér – beszámoló a perbáli karitász táborból

 

Az idei KALÁSZ-tábor július 05. és 09. között került megrendezésre. Az évek óta nagy sikerrel zajló tábor lányoknak szól és a „női mesterségek”-kel – mint varrás, hímzés, kosárfonás, nemezelés, kenyérsütés,  egészséges életmódra nevelés, gyógynövények ismerete-való ismerkedés a célja. Idén a tábor központi témája a kenyér volt. E köré csoportosítottuk a kézműves tevékenységeket és a reggeli elmélkedéseket.

A kenyér évezredek óta az ember alaptápláléka. Összetevői, a liszt, a víz, a kovász és a só a föld termései és az emberi munka gyümölcsei.

A hetet kovászkészítéssel kezdtük: a lányok lelkesen méricskélték a lisztet és vizet, etetgették és kevergették egész héten a csirízt, hogy a hét végére élesztőgombák sokaságával teli kovászt kapjanak.

Kelesztőkosárkákat fontak, hozzá kendőt azsúroztak, a megdagasztott tészta duplájára kelhet benne.

És mindeközben persze készültek a karkötők, hajpántok, nemezelt tárgyak, levendulazsákok, pogácsák… A 37 fokos hőségben vízibombacsata csillapította a meleget.

A hét tetőpontjaként utolsó nap megsültek a kovászos kenyerek és a táborzáró torták.

Gábor atya a péntek délutáni szentmisében az elhaló búzamagról prédikált: csak akkor sokszorozódik meg a búzaszem, ha ő maga elhal, de belőle új növény csírázik, és hoz sokszoros termést. Hasonlóképp a mi életünkben is, ha másokért lemondunk önmagunkról, abból élet fakad. 

Tóth Panka

 

Palánta adomány a Katolikus Karitásznak

Palánta adomány a Katolikus Karitásznak

Palánta adomány a Katolikus Karitásznak

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) összesen 5.000 db uborka, paprika és paradicsom palántát adományozott a Katolikus Karitásznak, amely országos hálózatként a 16 egyházmegyei központon keresztül terítette szét az adományt. A „Zöldellő kertek” országos segélyprogram így tovább folytatódhatott a vetőmagok elültetése után a palántázással. Reményeink szerint sikerül ezzel is egy lépést tennünk a rászoruló családok öngondoskodásának előmozdításáért.

A Székesfehérvári Egyházmegyében 400 db palánta került kiosztásra Velence, Perkáta, Lovasberény, Székesfehérvár, Kőszárhegy, Kisláng, Csókakő, Soponya, Gánt településeken. A rászoruló családok nagyon örültek a palántáknak és nekiláttak elültetésüknek, locsolásuknak. Reméljük, hogy a gondozást meghálálva bő terméssel jutalmazzák a családokat.

Köszönjük!

Székesfehérvár, 2021.06.29.

Ünnep Székesfehérváron a Prohászka Karitászcsoportban.

Ünnep Székesfehérváron a Prohászka Karitászcsoportban.

Ünnep Székesfehérváron a Prohászka Karitászcsoportban.

Karitászcsoportunk 1993-ban alakult Székesfehérváron a Vasútvidéki Római Katolikus Plébánián. Kovács Istvánné Terike néni a karitászcsoport egyik megalapítója, tartóoszlopa és ékköve. Szervezte a karitászcsoport bővítését, segített a rászorulókon, megszólította az elesetteket. Amikor még egészségi állapota megengedte, tanácsaival és sok-sok finomsággal lepte meg őket. A kertjében termett zöldségeket, gyümölcsöket is szívesen megosztotta másokkal. Több fiatalt megszólított, beszélt a Karítász nehézségeiről, szépségeiről. Minden rendezvényen ott volt, beszélgetett, segített. Legfőbb tevékenységi területe a beteglátogatás volt. Sok éven keresztül járta az idősotthonokat, ahová felvételt nyertek egyházközösségünk idős tagjai.  Elvitte a közösség életének híreit, bíztatta őket, erősítette hitüket, reményüket. Emellett sokat látogatta a megbetegedett társainkat. Minden életállapotban megtalálta a segítés formáját. Most, hogy már nehezen tud járni, telefonon tartja a kapcsolatot idős, beteg, ágyhoz kötött emberekkel. Sajnos élnek közöttünk nem kevesen olyanok, akit nem hívnak, nem látogatnak, s számukra az, hogy meghallgatja valaki őket, akinek elmondhatják problémáikat, nehézségeiket, de az örömeiket is, nagyon sokat jelent.

Terike néni egész lényéről, arcáról a derű, a szeretet, és a vidámság sugárzik. Nagy öröm számunkra, hogy 2021.06.20-án, a ½ 8-as szentmisében együtt hálát adhattunk az ő életéért, s kértük az Urat, hogy még sokáig velünk maradhasson. Isten éltessen, Terike néni! Tamás atya a szentmise végén külön áldásban részesítette Kovács Istvánné Terike nénit 90. születésnapja alkalmából. Reméljük, hogy még sokáig közöttünk tud maradni, s tanácsaival, tapasztalatai megosztásával gazdagítja karitászcsoportunkat.

Bernáth Károlyné

Székesfehérvár-Prohászka Karitászcsoport vezetője

 

A Szent Kristóf Ház különleges képességű fiataljainak kirándulása Bodajkra

A Szent Kristóf Ház különleges képességű fiataljainak kirándulása Bodajkra

A Szent Kristóf Ház különleges képességű fiataljainak kirándulása Bodajkra

Az idő és az egészségügyi helyzet javulása új lehetőségeket kínált a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász fenntartásában működő Szent Kristóf Ház különleges képességű fiataljai számára is. A kedvező körülményeken kívül kellettek azonban azok a támogató személyek is, akik szeretetükkel, odafordulásukkal segítették szebbé tenni a mindennapokat.

Deák Lajosné Zsuzsa, önkormányzati képviselő, az elmúlt évek során több alkalommal támogatta intézményünket, és ezzel együtt a fiatalokat. Számítógép, Húsvétra saját készítésű torták, fejlesztő könyvek kerültek átadásra, és már kora tavasszal terveződött egy közös kirándulás ötlete is Bodajkra. Mórocz Tamás plébánossal történt egyeztetésüknek köszönhetően, június 9-én útra kelhettünk több mint 20 fiatallal, hogy ellátogassunk Bodajkra, a Kegytemplomhoz. Tamás atya, segítőivel, Attila és József atyákkal együtt várt bennünket. Először a megújult zarándokházba tértünk be, ahol rövid ismerkedés, kis pihenő és a napi program megbeszélése után, átmentünk a kegytemplomba. Tamás atya bemutatta a templomot, énekeltünk együtt, meghallgattuk az orgona szép hangjait, majd pedig a zarándokhely szépségeit csodálhattuk meg. Ezután következett a nap kihívása, a kálvária domb megmászása. Kis segítséggel, de mindenki felért a tetőre, a kereszthez. A zarándokházba visszaérkezve, vendéglátóink finom ebéddel vártak bennünket, amihez sütemény, csokoládé is társult. A hátralévő időben közös fényképezkedés, személyes beszélgetések zajlottak, és lassan készülődnünk is kellett a hazautazáshoz.

Köszönjük vendéglátóinknak, Tamás, Attila, és József atyáknak, valamint a kirándulás szervezőinek, segítőinek, Zsuzsának és Lajosnak, hogy egy nagyon szép napot tölthettünk el a kegytemplomban és a zarándokházban. Igazi őszinte szeretetet, befogadást élhettünk át, és bízunk benne, hogy a mi különleges képességű fiataljaink is megajándékozhatták őket nyitottságukkal, vidámságukkal.