2021.06.07.
A szeretet útján – Karitász zarándoklat

A Katolikus Karitász megalakulásának 90. és újjáalakulásának 30. évét ünnepeljük 2021-ben. Ennek apropóján országszerte sokféle esemény kerül megrendezésre, többek között egy 90 km-es zarándoklat is Székesfehérvárról Homokbödögére.
A jubileumi zarándoklatra június 30. és július 03. között kerül sor. A gyalogos zarándoklat június 30-án, szerdán Spányi Antal, a Katolikus Karitász püspökelnökének szentmiséjével kezdődik 8.00 órakor Székesfehérváron, a Prohászka Ottokár emléktemplomban és július 03-án fejeződik be Homokbödögén, Mihalovics Zsigmond szülőfalujában, dr. Udvardy György érsek által 15.00 órakor celebrált szentmisével. A szentmisékre várjuk szeretettel a híveket!
A teljes zarándoklaton 20 fő vesz részt a 16 egyházmegye képviseletében, de naponta be lehet csatlakozni az adott napi szakaszra:
1.nap június 30. (szerda) Székesfehérvár – Bakonykúti (23 km). Reggel 8.00 Szentmise a Prohászka Ottokár templomban, melyet Spányi Antal megyéspüspök, a Karitász elnöke celebrál. Indulás 9.00. Érkezés az esti órákban Bakonykúti településre. Maximális létszám 40 fő.
- nap július 01. (csütörtök) Bakonykúti – Bakonynána (25 km).Indulás Bakonykúti, Római katolikus templomtól 8.00 órakor. Érkezés az esti órákban Bakonynánára. Maximális létszám 40 fő.
3.nap július 02. (péntek) Bakonynána – Bakonybél (26 km). Indulás Bakonynána, Szent Anna Római katolikus templomtól 9 órakor, érkezés Bakonybélbe az esti órákban. Maximális létszám 40 fő.
- nap július 3. (szombat) Bakonybél – Homokbödöge (16 km). Indulás Bakonybél, Szent Maurícius monostortól. 8.00. Érkezés Homokbödögére koradélután. 15.00-kor Dr. Udvardy György érsek ünnepi szentmisét mutat be hálát adva a Karitászért, a nélkülözőket szolgálókért. Maximális létszám 100 fő.
Az érseki szentmise a zarándoklat záró eseménye, egyben ünnepe a 90 éve alakult Katolikus Karitásznak, amely 2021. július 3-án 15 órakor kezdődik.
További részletek valamint a jelentkezés a karitasz.hu oldalon érhető el.
Csatlakozzon Ön is, hogy egy gyalogos zarándoklat keretében adjunk hálát a Karitászért, önkénteseiért, a szeretetszolgálatot végzőkért, a rászorulókért és hogy a „szeretet útját” járva közösen imádkozzunk és elmélkedjünk a másokat szolgáló szeretetről.
- 06.07. Karitász
2021.05.18.
Karitász az öngondoskodó háztartásokért

A Katolikus Karitász innovatív fejlesztési program keretében nehéz anyagi körülmények között élő családoknak, időseknek segít komplex szolgáltatásokkal, konyhakerti kultúrnövény magok átadásával annak érdekében, hogy a program eredményeként a résztvevők a saját életkörülményeiken javíthassanak.
A cél az életkörülmények javítása mellett az, hogy a családok tanulják az öngondoskodás folyamatát és a szociális helyzetük pozitív irányba változzon a program során és azt követően is.
A „Zöldellő kertek” programban a rászoruló családok 23 féle vetőmagot kapnak (borsó, répa, karalábé, bab, uborka, tök, saláta, kukorica…), amelynek elvetése, gondozása során megtermelhetik a szükséges zöldségeket.
A Karitász fontosnak tartja, hogy szakmai segítségnyújtással, illetve igény szerint eszköztámogatással is hozzájáruljon a bő termés eléréséhez.
A Székesfehérvári Egyházmegye területén idén ismét 100 család vesz részt a programban, Székesfehérváron kívül egyebek közt Sárbogárd, Perkáta, Nadap, Iszkaszentgyörgy, Csákvár, Kulcs, Biatorbágy, Szabadbattyán településeken.
Az „Öngondoskodó háztartásokért” program másik eleme a „Szép Otthonok Program”, melynek során 2021-ben a Székesfehérvári Karitász támogatásával 5 család lakókörnyezetének megszépítésére kerül sor: Baracskán, Ráckevén, Dunaújvárosban és Budakeszin. A program célja: a rászoruló családok élet- és lakhatási körülményeinek javítása a család önként vállalt, aktív, tevőleges közreműködésével. Az idei évben a megszépítés részeként nyílászáró cserére, gyerekszoba kialakítására, a felhalmozott szemét eltüntetésére szolgáló konténer rendelésére is sor kerül. A program októberi zárásáig még sok munka áll előttünk, de bizakodva nézünk ez elérendő eredmények felé.
2021.05.18. Karitász
2021.03.22.
Élelmiszeradomány rászorulóknak


A Katolikus Karitász országszerte meghirdetett nagyböjti tartós élelmiszer gyűjtésének, a „Tartós szeretet”-nek köszönhetően összegyűlt élelmiszerek mennyiségének az összegzése még folyamatban van, de már most látszik, hogy a járvány helyzet okozta korlátozások ellenére a jószándékú adományozás nem szűnt meg. A plébániákon működő karitászcsoportok önkéntesei válogatják, csomagolják és még Húsvét előtt eljuttatják a családokhoz az élelmiszereket.
Az elmúlt időszakban más forrásokból kapott élelmiszereket is tudott osztani a Székesfehérvári Karitász. A Katolikus Karitásszal együttműködve 1.680 db 340 gr-os kukorica konzerv, valamint 300 db 400 gr-os Nyári turista szalámi került kiosztásra a székesfehérvári egyházmegye 11 településén, 174 család/560 fő számára.
A Magyar Élelmiszerbankkal együttműködve pedig 6 településen 200 fő részesülhetett 400 gr-os lencse konzervet, 340 gr-os kukorica konzervet, 0,5 l-es vörösborecetet, 315 ml-es Mizo Milk Shake-t, valamint 330 ml-es Mizo Coffee Selection-t tartalmazó élelmiszercsomagban.
Köszönjük, hogy adhattunk!
- 03. 22. Karitász
2021.03.02.
Elindult a Szép Otthonok Program

A Székesfehérvári Egyházmegyében 2021-ben 5 család vesz részt a rászoruló családok lakókörnyezetének megszépítését célul kitűző Szép Otthonok Programban: Baracskán, Ráckevén, Dunaújvárosban és Budakeszin. A program 2018 óta sikeresen zajlik a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász koordinálásában, a plébániai karitászcsoportok önkénteseinek bevonásával. A program a Katolikus Karitász felzárkóztató célú lakhatási körülményt javító országos segélyprogramja. A program célja: a rászoruló családok élet- és lakhatási körülményeinek javítása a család önként vállalt, aktív, tevőleges közreműködésével.
A Karitász az öngondoskodó család munkáját egy három részből álló eszközcsomaggal támogatja, melynek első tétele az udvar és a lakókörnyezet rendbetételének eszközeit (gereblye, ásó, kapa, lapát), a második egység a lakás tisztántartásához szükséges eszközöket (tisztítószerek) tartalmazza. A harmadik egység a festék és festőeszközök csomagja, amit az ingatlan helyiségeinek kifestéséhez használnak fel a családok. Ezenfelül a résztvevő családok egy szabad felhasználású anyagi keretből saját egyedi igényeiknek megfelelően (nyílászáró csere, szaniterek kicserélése, valamilyen szakmunka elvégzése…) gondoskodhatnak otthonuk komfortosabbá tételéről.
A program 8 hónapig tart, amely időszak alatt program koordinátoraink folyamatosan kapcsolatban vannak a családokkal, támogatják őket, kontrollálják az elvégzett munkákat. Fontos, hogy a résztvevők megérezzék, hogy tevőlegesen alakíthatják életüket, nem tehetetlen kiszolgáltatottjai a sorsuknak. Szeretnénk elérni a program végére, hogy a családokban az elért eredmény fenntartására, esetleg továbblépésre is kialakuljon az igény.
- 03. 02. Karitász
2021.02.23.
Érdi melegétel osztás

Immár 10. éve, hogy az érdi római katolikus plébániák karitászcsoportjai és más vallási felekezetek összefogásával nehéz sorsú emberek részére meleg ételt osztunk a téli időszakban. A hétvégenként megvalósuló ételosztás két fő szervezője: Paróczai Zoltánné Mariann és Vassné Bagi Ilona református lelkészasszony.
A január 31-én megvalósuló ételosztás is sokoldalú összefogás eredményeként valósulhatott meg: a Görögkatolikus Parókia, a Postástelepi, Ófalusi és Tusculanumi Plébánia karitászcsoportjainak köszönhetően 300 adag gulyásleves került kiosztásra, a járványhelyzet miatt előrecsomagolt állapotban. Nagy öröm volt számunkra, hogy a karitász önkéntesek mellett kisgyermekes családok, gyerekek is részt vettek a munkában: zacskókat adogattak, rátették a dobozokra a tetőket és legfőképpen vidámságot csempésztek az együttlétbe.
Köszönjük, hogy programunkhoz csatlakozott az érdi Kati mami sütődéje, Molnár Tamás vezetésével, amely 300 adag kaláccsal gazdagította az ebédet; az érdi Soós Pékség, amely kedvezményes áron biztosította a kenyeret, (ahogy teszi ezt a téli időszakban megvalósuló ételosztások esetében mindig) és az Érdi Polgárőrség, amely a szállításban segédkezett. Köszönjük Morzsik Attila, szakácsnak a finom ebédet, akit ez alkalommal fel is köszöntöttünk születésnapja alkalmából. Isten éltesse!
Felemelő érzés megtapasztalni, hogy a Szentlélek indítására ennyi ember szíve kitárul és a rászorulók megsegítésére hajlik.
Kérjük Urunkat, hogy legyen minden rászoruló ember asztalán meleg étel és óvjon mindannyiunkat, hogy továbbra is segíthessük nehézsorsú embertársainkat!
Vitál Béláné Ági
Érd-Tusculanumi karitászcsoport vezetője