A szeretet útján – Karitász zarándoklat

A szeretet útján – Karitász zarándoklat

A szeretet útján – Karitász zarándoklat

A Katolikus Karitász megalakulásának 90. és újjáalakulásának 30. évét ünnepeljük 2021-ben. Ennek apropóján országszerte sokféle esemény kerül megrendezésre, többek között egy 90 km-es zarándoklat is Székesfehérvárról Homokbödögére.

A jubileumi zarándoklatra június 30. és július 03. között kerül sor. A gyalogos zarándoklat június 30-án, szerdán Spányi Antal, a Katolikus Karitász püspökelnökének szentmiséjével kezdődik 8.00 órakor Székesfehérváron, a Prohászka Ottokár emléktemplomban és július 03-án fejeződik be Homokbödögén, Mihalovics Zsigmond szülőfalujában, dr. Udvardy György érsek által 15.00 órakor celebrált szentmisével. A szentmisékre várjuk szeretettel a híveket!

A teljes zarándoklaton 20 fő vesz részt a 16 egyházmegye képviseletében, de naponta be lehet csatlakozni az adott napi szakaszra:

1.nap június 30. (szerda) Székesfehérvár – Bakonykúti (23 km). Reggel 8.00 Szentmise a Prohászka Ottokár templomban, melyet Spányi Antal megyéspüspök, a Karitász elnöke celebrál. Indulás 9.00. Érkezés az esti órákban Bakonykúti településre. Maximális létszám 40 fő.

  1. nap július 01. (csütörtök) Bakonykúti – Bakonynána (25 km).Indulás Bakonykúti, Római katolikus templomtól 8.00 órakor. Érkezés az esti órákban Bakonynánára. Maximális létszám 40 fő.

3.nap július 02. (péntek) Bakonynána – Bakonybél (26 km).  Indulás Bakonynána, Szent Anna Római katolikus templomtól 9 órakor, érkezés Bakonybélbe az esti órákban. Maximális létszám 40 fő.

  1. nap július 3. (szombat) Bakonybél – Homokbödöge (16 km). Indulás Bakonybél, Szent Maurícius monostortól. 8.00. Érkezés Homokbödögére koradélután. 15.00-kor Dr. Udvardy György érsek ünnepi szentmisét mutat be hálát adva a Karitászért, a nélkülözőket szolgálókért. Maximális létszám 100 fő.

Az érseki szentmise a zarándoklat záró eseménye, egyben ünnepe a 90 éve alakult Katolikus Karitásznak, amely  2021. július 3-án 15 órakor kezdődik.

További részletek valamint a jelentkezés a karitasz.hu oldalon érhető el.

Csatlakozzon Ön is, hogy egy gyalogos zarándoklat keretében adjunk hálát a Karitászért, önkénteseiért, a szeretetszolgálatot végzőkért, a rászorulókért és hogy a „szeretet útját” járva közösen imádkozzunk és elmélkedjünk a másokat szolgáló szeretetről.

  1. 06.07. Karitász

 

Karitász az öngondoskodó háztartásokért

Karitász az öngondoskodó háztartásokért

Karitász az öngondoskodó háztartásokért

A Katolikus Karitász innovatív fejlesztési program keretében nehéz anyagi körülmények között élő családoknak, időseknek segít komplex szolgáltatásokkal, konyhakerti kultúrnövény magok átadásával annak érdekében, hogy a program eredményeként a résztvevők a saját életkörülményeiken javíthassanak.

A cél az életkörülmények javítása mellett az, hogy a családok tanulják az öngondoskodás folyamatát és a szociális helyzetük pozitív irányba változzon a program során és azt követően is.

A „Zöldellő kertek” programban a rászoruló családok 23 féle vetőmagot kapnak (borsó, répa, karalábé, bab, uborka, tök, saláta, kukorica…), amelynek elvetése, gondozása során megtermelhetik a szükséges zöldségeket.

A Karitász fontosnak tartja, hogy szakmai segítségnyújtással, illetve igény szerint eszköztámogatással is hozzájáruljon a bő termés eléréséhez.

A Székesfehérvári Egyházmegye területén idén ismét 100 család vesz részt a programban, Székesfehérváron kívül egyebek közt Sárbogárd, Perkáta, Nadap, Iszkaszentgyörgy, Csákvár, Kulcs, Biatorbágy, Szabadbattyán településeken.

Az „Öngondoskodó háztartásokért” program másik eleme a „Szép Otthonok Program”, melynek során 2021-ben a Székesfehérvári Karitász támogatásával 5 család lakókörnyezetének megszépítésére kerül sor: Baracskán, Ráckevén, Dunaújvárosban és Budakeszin. A program célja: a rászoruló családok élet- és lakhatási körülményeinek javítása a család önként vállalt, aktív, tevőleges közreműködésével. Az idei évben a megszépítés részeként nyílászáró cserére, gyerekszoba kialakítására, a felhalmozott szemét eltüntetésére szolgáló konténer rendelésére is sor kerül.  A program októberi zárásáig még sok munka áll előttünk, de bizakodva nézünk ez elérendő eredmények felé.

2021.05.18.                                                                       Karitász

 

Élelmiszeradomány rászorulóknak

Élelmiszeradomány rászorulóknak

Élelmiszeradomány rászorulóknak

A Katolikus Karitász országszerte meghirdetett nagyböjti tartós élelmiszer gyűjtésének, a „Tartós szeretet”-nek köszönhetően összegyűlt élelmiszerek mennyiségének az összegzése még folyamatban van, de már most látszik, hogy a járvány helyzet okozta korlátozások ellenére a jószándékú adományozás nem szűnt meg. A plébániákon működő karitászcsoportok önkéntesei válogatják, csomagolják és még Húsvét előtt eljuttatják a családokhoz az élelmiszereket.

Az elmúlt időszakban más forrásokból kapott élelmiszereket is tudott osztani a Székesfehérvári Karitász. A Katolikus Karitásszal együttműködve 1.680 db 340 gr-os kukorica konzerv, valamint 300 db 400 gr-os Nyári turista szalámi került kiosztásra a székesfehérvári egyházmegye 11 településén, 174 család/560 fő számára.

A Magyar Élelmiszerbankkal együttműködve pedig 6 településen 200 fő részesülhetett 400 gr-os lencse konzervet, 340 gr-os kukorica konzervet, 0,5 l-es vörösborecetet, 315 ml-es Mizo Milk Shake-t, valamint 330 ml-es Mizo Coffee Selection-t tartalmazó élelmiszercsomagban.

Köszönjük, hogy adhattunk!

  1. 03. 22. Karitász

 

Elindult a Szép Otthonok Program

Elindult a Szép Otthonok Program

Elindult a Szép Otthonok Program

A Székesfehérvári Egyházmegyében 2021-ben 5 család vesz részt a rászoruló családok lakókörnyezetének megszépítését célul kitűző Szép Otthonok Programban: Baracskán, Ráckevén, Dunaújvárosban és Budakeszin. A program 2018 óta sikeresen zajlik a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász koordinálásában, a plébániai karitászcsoportok önkénteseinek bevonásával. A program a Katolikus Karitász felzárkóztató célú lakhatási körülményt javító országos segélyprogramja. A program célja: a rászoruló családok élet- és lakhatási körülményeinek javítása a család önként vállalt, aktív, tevőleges közreműködésével.

A Karitász az öngondoskodó család munkáját egy három részből álló eszközcsomaggal támogatja, melynek első tétele az udvar és a lakókörnyezet rendbetételének eszközeit (gereblye, ásó, kapa, lapát), a második egység a lakás tisztántartásához szükséges eszközöket (tisztítószerek) tartalmazza. A harmadik egység a festék és festőeszközök csomagja, amit az ingatlan helyiségeinek kifestéséhez használnak fel a családok. Ezenfelül a résztvevő családok egy szabad felhasználású anyagi keretből saját egyedi igényeiknek megfelelően (nyílászáró csere, szaniterek kicserélése, valamilyen szakmunka elvégzése…) gondoskodhatnak otthonuk komfortosabbá tételéről.

A program 8 hónapig tart, amely időszak alatt program koordinátoraink folyamatosan kapcsolatban vannak a családokkal, támogatják őket, kontrollálják az elvégzett munkákat. Fontos, hogy a résztvevők megérezzék, hogy tevőlegesen alakíthatják életüket, nem tehetetlen kiszolgáltatottjai a sorsuknak. Szeretnénk elérni a program végére, hogy a családokban az elért eredmény fenntartására, esetleg továbblépésre is kialakuljon az igény.

 

  1. 03. 02. Karitász
Érdi melegétel osztás

Érdi melegétel osztás

Érdi melegétel osztás

Immár 10. éve, hogy az érdi római katolikus plébániák karitászcsoportjai és más vallási felekezetek összefogásával nehéz sorsú emberek részére meleg ételt osztunk a téli időszakban. A hétvégenként megvalósuló ételosztás két fő szervezője: Paróczai Zoltánné Mariann és Vassné Bagi Ilona református lelkészasszony.

A január 31-én megvalósuló ételosztás is sokoldalú összefogás eredményeként valósulhatott meg: a Görögkatolikus Parókia, a Postástelepi, Ófalusi és Tusculanumi Plébánia karitászcsoportjainak köszönhetően 300 adag gulyásleves került kiosztásra, a járványhelyzet miatt előrecsomagolt állapotban. Nagy öröm volt számunkra, hogy a karitász önkéntesek mellett kisgyermekes családok, gyerekek is részt vettek a munkában: zacskókat adogattak, rátették a dobozokra a tetőket és legfőképpen vidámságot csempésztek az együttlétbe.

Köszönjük, hogy programunkhoz csatlakozott az érdi Kati mami sütődéje, Molnár Tamás vezetésével, amely 300 adag kaláccsal gazdagította az ebédet; az érdi Soós Pékség, amely kedvezményes áron biztosította a kenyeret, (ahogy teszi ezt a téli időszakban megvalósuló ételosztások esetében mindig) és az Érdi Polgárőrség, amely a szállításban segédkezett. Köszönjük Morzsik Attila, szakácsnak a finom ebédet, akit ez alkalommal fel is köszöntöttünk születésnapja alkalmából. Isten éltesse!

Felemelő érzés megtapasztalni, hogy a Szentlélek indítására ennyi ember szíve kitárul és a rászorulók megsegítésére hajlik.

Kérjük Urunkat, hogy legyen minden rászoruló ember asztalán meleg étel és óvjon mindannyiunkat, hogy továbbra is segíthessük nehézsorsú embertársainkat!

Vitál Béláné Ági

Érd-Tusculanumi karitászcsoport vezetője