16 éves jubileumát ünnepli a Szent Kristóf Ház Fogyatékkal Élők Nappali Intézménye

16 éves jubileumát ünnepli a Szent Kristóf Ház Fogyatékkal Élők Nappali Intézménye

2026.03.16. – Szülőkkel, hozzátartozókkal, egykori munkatársakkal és a fenntartó képviselőivel együtt ünnepelte fennállásának 16. jubileumát a Szent Kristóf Ház Fogyatékkal Élők Nappali Intézménye. Spányi Antal püspök megáldotta az otthont, majd az ellátottak és a munkatársak színvonalas műsort adtak vendégeiknek. A nap meglepetése volt, hogy a Ház születésnapi tortáját Nikolics Nemanja, a Videoton FC Fehérvár sportigazgatója adta át az ünnepség zárásaként.

„Köszönöm munkatársaimnak, hogy munkájukkal értéket teremtenek, miközben időnként nagyon is elgyengülnek. De képesek minden nehézséget elfelejteni, és másnap minden megélt örömteli pillanatot beépítve újat kezdeni” – hangzott el Török Eszter jelenlegi intézményvezető köszöntőjében. Az igazgatónő elmondta, valóban nagy öröm, hogy idén először a családtagokkal, az Egyházmegyei Karitász vezetővel, Dr. Sinkovicsné Máté Hortenziával, Spányi Antal püspök úrral és Smohay András múzeumigazgatóval együtt ünnepelhetik az intézmény születésnapját. A nap mottójául Jeremiás próféta szavait választották: „Mert csak én tudom, mi a tervem veletek – így szól az Úr – békességet és nem romlást tervezek, és jövőt adok nektek, amelyben reménykedhettek.”

„Amikor erre az alkalomra készültem, gondolkoztam azon, hogy mennyire menjünk vissza az időben, hogy végigjárjuk azt az utat, amit együtt sokszor fáradsággal, sokszor örömmel jártunk végig, és amely idáig vezetett, ahol most vagyunk. De csak néhány mérföldkövet említenék meg. 2005-ben fogant meg először az a gondolat az akkori vezetőkben, hogy a fogyatékkal élő fiataloknak a gondozása egy speciális területe legyen a Székesfehérvári Karitásznak. És 2006-ban megszületett az a klub, amely először csak 8-10, majd később 20 fiatalnak a szabadidős együttlétét tette lehetővé. Ezek után történt meg 2010-ben a fehérvári egyházmegye és a Maroshegyi Egyházközség segítségével, hogy a Batthyány utcai épület intézményes keretek között megnyithatta kapuit, és a nappali ellátás elindulhatott” – emlékezett a kezdetekre Dr. Sinkovicsné Máté Hortenzia igazgató, és örömmel beszélt az eredményekről, a támogatott lakhatás megteremtéséről: „2024 végén a Fehérvár Travel Alapítvány jóvoltából a második lakhatás is elkészült, és beköltözhettek a fiatalok. De ezzel még mindig nem állt meg a tevékenységünk, illetve próbáltuk a szolgáltatásainkat bővíteni, és a támogató szolgálat segítségével már a fiataloknak a szállítása is könnyebbé vált. Mi itt – a fenntartó, a vezetők, a munkatársak – arra törekszünk, hogy az élet minél több területén segítsük a különleges képességű fiataljainkat ahhoz, hogy ők minél teljesebb életet élhessenek, és megélhessék, hogy a társadalomnak ők is hasznos tagjai. Ezt a célt szolgálja többek között az is, hogy a fejlesztő foglalkoztatás keretén belül a fiatalok hasznos, a képességeiknek megfelelő tevékenységet végeznek. És ez a fejlesztő foglalkoztatás kibővült a tavalyi év folyamán egy munkaterápiás lehetőséggel is, hogy minél többen vehessetek részt ebben a munkában.”

Az ünnepségen Spányi Antal püspök megáldotta az intézményt. „Nagy öröm számomra, hogy a mi egyházmegyénknek sikerült megvalósítani ezt a Szent Kristóf Házat. Öröm, hogy a Jóisten gondoskodása, gondviselése során tudtunk találni segítőket és munkatársakat. Köszönöm azoknak a segítségét, akik önkéntesként járnak vagy adományokkal segítik az itt élőket. Köszönöm azoknak az áldozatát, akik mint támogatók, segítenek abban, hogy mindig tudjunk előre lépni, és legyen teljesebb a fiataloknak, az itt élőknek az élete. A Jóisten kegyelme és az ő szeretetük segít és épít, mert nemcsak beszélni akarunk a szeretetről, hanem tenni is akarunk, és ezt megmutatjuk akkor, amikor a nap 24 órájában ott vagyunk szeretettel egymás mellett, ott vagyunk az egymásra figyelés készségével.”

A Szent Kristóf Ház ellátottjai látványos, zenés-táncos-énekes műsorral készültek az ünnepségre, és versben elmondva köszönték meg a sok törődést, amit az intézményben kaptak.

A Ház igazgatónője születésnapi ajándékként egy meglepetésvendéget is hívott. Nikolics Nemanja, a Videoton FC Fehérvár sportigazgatója tolta be a hatalmas szentkristófos csokoládétortát az ünnepi terembe, és kívánt boldog születésnapot az intézménynek és lakóinak.

Berta Kata
Képek és videó: Székesfehérvári Egyházmegyei Stúdió, Körtvélyes Tivadar, Geiger Barbara Anna 

 

 

Munkatársat keresünk

Munkatársat keresünk

RÉV SZENVEDÉLYBETEG-SEGÍTŐ AMBULANCIA

Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász

Terápiás munkatárs szenvedélybetegek ellátásában

Feladatok:

  • egyéni esetkezelés
  • csoportos konzultációk megtartása
  • adminisztráció naprakész vezetése
  • együttműködés a szolgáltatásban dolgozó munkatársakkal
  • részvétel időszakos rendezvények lebonyolításban

 

Elvárások:

  • felsőfokú diploma (szociális munkás, szociálpedagógus, pszichológus, mentálhigiénikus)
  • kiemelkedő empátiás készség
  • önálló munkavégzés, ötletesség, dinamizmus
  • magabiztos számítógépkezelői ismeretek
  • szakmai nyelvezetben való jártasság, csapatmunka
  • pontos, precíz munkavégzés

 

Előnyt jelent:

  • tapasztalat a szakterületen
  • keresztény értékrend
  • B kategóriás gépkocsivezetői jogosítvány

 

Szükséges iratok:

  • fényképes szakmai önéletrajz
  • rövid motivációs levél

Jelentkezési határidő: 2026. március 31.

A szükséges iratokat kérjük, küldje el a rev@revfehervar.hu email címre.

További információkért érdeklődni lehet a 30/443-8289-es telefonszámon

 

 

 

Keresztút imádkozása 2026

Keresztút imádkozása 2026

Bevonulás a főoltárhoz, egyszerre térdhajtás a Tabernákulum felé.
(Közben bevezető ének énekelhető)
Keresztvetés: Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében!
Válasz: Amen

A mai keresztutat a Karitász segítőkkel járjuk. Minden állomáshoz tartozik egy rövid
Szentírási gondolat, egy elmélkedés a szegények szemszögéből, és egy könyörgés.
Jézus azt mondta: „Szegények mindig lesznek veletek”. Ő nem beletörődést kért ezzel,
hanem éberséget. Ez a keresztút hívás: hívás arra, hogy észrevegyük Krisztust a rongyos
ruhákban, a reszkető kezekben, a kilátástalan tekintetekben. Uram, bocsásd meg
nekünk, hogy olykor elfordítottuk a fejünket. Tisztítsd meg szívünket, hogy ezen az úton
ne csak a Te fájdalmadat, hanem testvéreink segélykiáltását is meghalljuk.

(BEVEZETŐ IMA)
Uram, Jézus Krisztus! Te ismered a szegénységet, az éhséget, a hontalanságot és az
elutasítást. Azt mondtad, amit a legkisebb testvéreid közül eggyel is teszünk, azt veled
tesszük. Kérünk, járj velünk ezen a keresztúton, és emlékeztess minket arra, hogy
szenvedésünkben nem vagyunk egyedül. Ámen
(énekelve indulunk az első stációhoz)

 

I. Állomás: JÉZUST HALÁLRA ÍTÉLIK
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás Máté 25,42: „Éheztem és nem adtatok enni, szomjaztam és nem adtatok
inni.”
Elmélkedés: Az ítélet gyakran egy néma tekintet az utcán. Egy elhúzott kabát, egy
gyorsabb léptekkel megtett távolság. A szegény embert a világ sokszor már
azelőtt elítéli, hogy megszólalna. Bűnösnek kikiáltani valakit a sorsa miatt a
legegyszerűbb ítélet.
Könyörgés: Uram, adj erőt, ha igazságtalanul ítélnek meg!
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

II. állomás: JÉZUS VÁLLÁRA VESZI A KERESZTET
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás Máté 16,24: „Aki követni akar engem, tagadja meg magát, vegye fel
keresztjét…”
Elmélkedés: A szegény ember keresztje nem nemes fából készült. Az ő keresztje mázsás
hivatali papírokból, elutasított munkapályázatokból és a kilakoltatási
felszólításokból áll. Ez a kereszt minden reggel ott várja az ágya mellett, és
nincs hétvége, amikor letehetné. Nehéz cipelni a nincstelenség terhét.
Könyörgés: Uram, segíts, hogy ne roppanjak össze a mindennapi gondok alatt!
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

III. állomás: JÉZUS ELŐSZÖR ESIK EL A KERESZT SÚLYA ALATT
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás Zsoltárok könyve 31,11: „Erőm elhagyott a nyomorúságban…”
Elmélkedés: Az első zuhanás a felismerés: „Nem bírom tovább.” Amikor az utolsó
tartalék is elfogy, és a remény, hogy „majd csak lesz valahogy”, szertefoszlik.
A beton hideg és kemény – pont olyan, mint a közöny, amivel az elesett ember
találkozik.
Könyörgés: Uram, emelj fel, ha az erőm elfogy.
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

IV. állomás: JÉZUS ÉDESANYJÁVAL TALÁLKOZIK
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás Lukács 2,35: „A te lelkedet is tőr járja át…”
Elmélkedés: Mária tekintetében ott van minden szülő fájdalma, aki nem tudja megadni
gyermekének azt, amire szüksége lenne. Mária fájdalma a tehetetlen
szeretet. Azok fájdalma, akik látják szeretteik szenvedését, de nem tudnak
segíteni. A szegénység a családi kapcsolatokat marja szét legelőször. A
szégyen, hogy „nem tudtam megvédeni a családomat”, mélyebb seb, mint az
éhség.
Könyörgés: Uram, vigasztald meg az édesanyákat és édesapákat, akiknek a szegénység
miatt kell könnyeket hullatniuk gyermekeikért.
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

V. állomás: CIRENEI SIMON SEGÍT JÉZUSNAK VINNI A KERESZTET
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás Galaták 6,2: „Hordozzátok egymás terhét…”
Elmélkedés: Simon nem akart ott lenni. Kényszerítették. Sokszor mi is csak kényszerből,
vagy a látszat kedvéért segítünk. De a rászorulónak mindegy az indíték: neki
a megváltást jelenti az a tíz perc, az a pár forint, az a tál étel, amit tőlünk kap.
Könyörgés: Uram, tégy minket „kényszeríthetővé” a jóra, hogy Simonként mi is vállat
nyújtsunk.
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

VI. állomás: VERONIKA LETÖRLI JÉZUS ARCÁT
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás Máté 25,40: „Amit e legkisebb testvéreim közül eggyel is tettetek, velem
tettétek.”
Elmélkedés: Veronika nem tudta megállítani a kivégzést, de letörölte a vért és a
verejtéket. A rászorulónak nemcsak kenyérre, hanem méltóságra és emberi
szóra is szüksége van. Sokszor egy kedves szó, egy mosoly vagy az emberi
figyelem többet ér, mint bármilyen adomány.
Könyörgés: Uram, add, hogy sose veszítsük el az emberségünket és egymás iránti
tiszteletünket!
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

VII. állomás: JÉZUS MÁSODSZOR ESIK EL A KERESZTTEL
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás Timóteushoz írt 2. levél 4,16: „Mindenki cserbenhagyott…”
Elmélkedés: A második esés a visszaesés fájdalma. Amikor a rehabilitáció után az ember
újra a pohárhoz nyúl, vagy a munkahelyi próbaidő alatt újra elbukik.
Ilyenkor a környezet lemond róla: „Menthetetlen.” Jézus azonban újra
feláll.
Könyörgés: Uram segíts, hogy ne mondjunk le senkiről, és mi magunk se adjuk fel,
amikor kudarcot vallunk a segítésben.
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

VIII. állomás: JÉZUS VIGASZTALJA A SÍRÓ ASSZONYOKAT
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás Lukács 23,28: „Jeruzsálem leányai, ne miattam sírjatok…”
Elmélkedés: Könnyű a képernyő előtt ülve szörnyülködni a világ szegénységén. De a
sajnálat nem laktat jól senkit. Jézus arra int, hogy ne az érzelmeinket, hanem
az életünket változtassuk meg. A szegényeknek nem a könnyeinkre, hanem
az igazságosságunkra van szükségük. Jézus a saját fájdalmában is másokkal
törődik.
Könyörgés: Uram, taníts meg arra, hogy a magam nyomorúságában is észrevegyem
mások fájdalmát!
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

IX. állomás: JÉZUS HARMADSZOR ESIK EL A KERESZTTEL
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás Zsoltárok könyve 130,1: „A mélységből kiáltok hozzád, Uram!”
Elmélkedés: Ez a teljes feladás állapota. Amikor az ember már nem is akar felállni.
Amikor a por és a sár otthonossá válik, mert nincs miért küzdeni. Jézus itt a
legközelebb azokhoz, akik a társadalom legmélyén, láthatatlanul élnek.
Könyörgés: Uram, te már a földön fekszel, tudod, milyen az, amikor nincs tovább. Légy
velem a legmélyebb ponton!
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

X. állomás: JÉZUST MEGFOSZTJÁK RUHÁITÓL
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás Zsoltárok könyve 22,19: „Elosztották maguk között ruháimat, és köntösömre
sorsot vetettek.”
Elmélkedés: A szegény embertől nemcsak a tárgyait veszik el, hanem a titkait, a
magánéletét, az intimitását. Mindent látunk róla, mindent tudunk róla, és
gyakran úgy beszélünk róla a jelenlétében, mintha ott sem lenne. A
meztelenség itt a kiszolgáltatottság szinonimája.
Könyörgés: Uram, te meztelenül is király voltál. Segíts, hogy méltóságomat ne a ruhám
vagy pénzem határozza meg!
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

XI. állomás: JÉZUST A KERESZTRE SZEGEZIK
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás Zsoltárok könyve: „Átlyuggatták kezemet és lábamat…”
Elmélkedés: A szögek a kirekesztő törvények, az előítéletek és a mobilitás hiánya. Ha
szegénynek születtél, ezer szög tart a földhöz szegezve, hogy ne juss
iskolához, orvoshoz vagy méltó lakáshoz. A tehetetlenség fájdalma ez,
amikor csapdába ejt a sorsunk, és nem tudunk változtatni.
Könyörgés: Uram, a te kezed és lábad szegezve, de szíved szabad. Szabadíts meg a
kétségbeesés fogságából!
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

XII. állomás: JÉZUS MEGHAL A KERESZTEN
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás János 19,30: „Beteljesedett.”
Elmélkedés: Jézus nem palotában halt meg, hanem egy kivégzőhelyen, két lator között. A
szegények halála gyakran néma és magányos. De abban a pillanatban,
amikor a világ azt hiszi, mindennek vége, Isten ott áll a haldokló mellett, és
átöleli.
Könyörgés: Uram, könyörülj a hajléktalanokon és elhagyatottakon, akiknek az utolsó
sóhaja nem hallatszik el az emberek füléig.
Miatyánk, aki a mennyekben …
Üdvözlégy Mária ….
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

XIII. állomás: JÉZUST LEVESZIK A KERESZTRŐL
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás Máté 26,26: „Vegyétek és egyétek, ez az én testem…”
Elmélkedés: Arimateai József és Nikodémus nem féltek bemocskolni a kezüket egy halott,
megkínzott testtel. A szegénygondozás nem elmélet, hanem fizikai valóság:
sebeket tisztítani, ágyat húzni, ételt osztani. A szeretet tettekben mutatkozik
meg. A végső megnyugvás, a gyász és a szeretet csendje.
Könyörgés: Uram áldd meg azokat, akik nap mint nap a szegények szolgálatára szentelik
az életüket.
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)

 

XIV. állomás: JÉZUST SÍRBA TESZIK
Előimádkozó: Imádunk téged, Krisztus és áldunk téged! (közben térdet hajtunk)
Válasz közösen: Mert szent kereszted által megváltottad a világot! (végén felállunk)
Szentírás János 12,24: „Ha a földbe hullott gabonaszem meg nem hal, egymaga marad,
de ha meghal, sok termést hoz”
Elmélkedés: A sír csendje a várakozás ideje. A sír nem a vég, hanem a csendes várakozás
a feltámadásra. A szegénység sötét vermeiből is van kiút. A feltámadás
ígérete minden éhezőnek és szomjazónak szól: lesz asztal, ahol mindenki
jóllakik, és lesz hajlék, ahol mindenki otthonra lel.
Könyörgés: Uram, add, hogy a földi nélkülözések után elnyerjük a mennyei gazdagságot!
Előimádkozó: Könyörülj rajtunk, Urunk!
Válasz közösen: És a tisztítótűzben szenvedő lelkeken!
(Énekelve indulás a következő stációhoz.)
A végén az oltárhoz érünk, ahol elmondható egy befejező ima:

 

(ZÁRÓ IMA)
Urunk, Jézus Krisztus! Végigjártuk Veled a szenvedés útját. Láttuk elbukásaidat,
kiszolgáltatottságodat és a kereszt súlyát. Köszönjük, hogy Te nem a paloták fényét
választottad, hanem sorsközösséget vállaltál azokkal, akiknek semmijük sincs.
Mennyei Atyánk, te nem hagyod magára a szegényt. Kérünk, légy a nélkülözők oltalma,
a betegek gyógyítója, és a magányosok társa. Jézus keresztje legyen számunkra a remény
jele, hogy a szenvedés után feltámadás jön. Ámen.
(Közös könyörgés)
Uram, kérünk Téged:
Adj nekünk szemet, amely felismeri a rejtett éhezőket.
Adj nekünk fület, amely meghallja a magányosok panaszát.
Adj nekünk kezet, amely nemcsak ad, hanem emel is.
Adj nekünk lábat, amely elvisz minket azokhoz, akik messze kerültek a reménytől.
Miatyánk… Üdvözlégy… Dicsőség…
Térdhajtás az Oltárszekrény felé, majd kivonulás (közben énekelhetjük a következő éneket: A keresztfához
megyek)
Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Ámen.

 

A szöveg letölthető a következő linkről: 

A keresztút imádkozása 2026 (1)

 

Írta:
Várnagyné Dávid Zsuzsa, a százhalombattai karitászcsoport vezetője
Fotó:
Sinkovicsné Máté Hortenzia

 

Zöldebb jövőt építenek a Szent Kristóf Ház fogyatékkal élő fiataljai

Zöldebb jövőt építenek a Szent Kristóf Ház fogyatékkal élő fiataljai

Tudatosabb mindennapok, radikális hulladékcsökkentés és élettel teli termőföld – ezek a hívószavai a harmadik alkalommal életre hívott „Komposztálj, Fehérvár!” programsorozatnak. Idén a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász fenntartásában működő Szent Kristóf Ház vált a fenntarthatóság egyik helyi bástyájává, ahol közösségi összefogással új komposztálót adtak át.

A környezetvédelem nem ismer határokat. A program egyik legfontosabb üzenete, hogy a bolygónk védelme közös felelősségünk, amelyben a fogyatékkal élő fiatalok is aktív, alkotó szerepet vállalnak. A cél egy olyan közösségi tér és szemlélet kialakítása volt, ahol a résztvevők – köztük a ház fogyatékkal élő fiataljai – a gyakorlatban is megtapasztalhatják: a konyhai maradékból egy szakmai workshop segítségével értékes tápanyag válik. A délelőtt során a lakók és az intézmény dolgozói együtt tanulták meg a komposztálás fortélyait, tapasztalt szakemberektől kaphattak értékes információkat, erősítve ezzel a közösségi összetartozást és a természet iránti alázatot.

Stratégiai zöldítés a Segesvári úton

Török Eszter intézményvezető szerint a komposztáló telepítése csak az első lépés egy nagyobb ívű fejlesztési tervben. Az ingatlan területén ugyanis a tervek szerint 2026 tavaszától saját zöldség- és gyümölcsfeldolgozó üzem indul. A feldolgozás során keletkező szerves anyagok helyben maradnak, és a komposztálóban alakulnak vissza termőfölddé. Ez a „zárt körfolyamat” nemcsak gazdaságos, de pedagógiai célokat is szolgál a fejlesztő foglalkoztatás keretében.

A Szent Kristóf Ház és a „Komposztálj, Fehérvár!” találkozása tehát több, mint szerencsés véletlen: ez egy tudatosan épített, zöldebb jövő alapköve.

 

Írta: Geiger Barbara Anna

 

 

 

Bodajki Karitász csoportunk ígéretmegújítása

Bodajki Karitász csoportunk ígéretmegújítása

A tavalyi évben megújult bodajki Karitász csoportunk: új vezetőt választottunk, és hálával megköszöntük mindazt az áldozatos szolgálatot, amely az elmúlt években közösségünket erősítette. E megújulás jegyében, most nagyböjt második vasárnapján hívtuk meg a már szolgáló és az újonnan csatlakozott karitásztagokat, hogy a vasárnapi szentmise keretében megújítsák ígéretüket, és vállalják, hogy Egyházunk szeretetszolgálatában, közösségben és a közösségért végzik önzetlen szolgálatukat.
E szép ígéretmegújítás ünnepén megtisztelt bennünket jelenlétével Borbélyné Somogyi Szilvia, a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász igazgatóhelyettese, aki köszöntő szavaival buzdított bennünket.
A szentmise után szeretetvendégséget tartottunk, ahol igazgatóhelyettes asszony előadását hallgathattuk meg, és tájékoztatást kaptunk az idei Karitász programokról.
Az idei évre is sok szép programmal készülünk. Többek között lesz idősek napja, egészségnap, fogadjuk a Kárpátaljáról hozzánk érkező fiatalokat. Karitász csoportunk segítséget nyújt a nagy ünnepek alkalmával, így a bodajki Mária-napi búcsú, valamint egyéb jelentős események kapcsán kegyhelyünkön, és lesz a hagyományos jubiláns házasok megáldása is. November végén pedig Szent Erzsébet-napi bált szeretnénk rendezni.
Köszönjük mindazok szolgálatát, akik az elkövetkezendőben bodajki Segítő Szűz Mária Karitász csoportunk tagjaként vállalják az itt élő rászoruló családok segítését.
Isten áldása legyen plébániánk szeretetszolgálatán!
Sinkovicsné Máté Hortenzia
Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász igazgatója
Évindító találkozó a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitászközpont intézményeiben

Évindító találkozó a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitászközpont intézményeiben

2026.01.12. – Évindító találkozóra hívta a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitászközpont azokat a munkatársait, akik az általa fenntartott karitatív intézményekben dolgoznak. Az évértékelő összejövetel elején Spányi Antal püspök mutatott be szentmisét. Beszédében a cselekedetekben megmutatkozó keresztény szeretetről osztotta meg gondolatait a karitászosokkal.

„Az a szeretet, amit Istentől kapunk, az Ő ajándéka bennünk. Aki a karitász munkára kapott meghívást, annak ezt a szeretetet kell megélni, megtalálni, befogadni és továbbadni, akkor épül körülöttünk az Isten országa.” – hangsúlyozta beszédében a főpásztor, majd arról szólt, hogy a szeretet legszebb tanúsága, ha a szegényeket meghallgatjuk, a rászorulót elfogadjuk, ha tudunk jó szót mondani mindenkinek és akár egyszerű gesztusokkal, de őszintén segíteni.

A karitász intézményeiben minden esztendő elején közösen zárják le az elmúlt évet, és gondolják át, milyen reményekkel indulhatnak el az újév feladatai felé. Fehérváron a maroshegyi plébánia közösségi termében tartott évértékelőt az egyházmegyei karitászközpont igazgatója, Sinkovicsné Máté Hortenzia. Elmondta, hogy a karitászházban továbbra is a katasztrófa sújtotta emberek, az idősek, családok, betegek, hajléktalanok ellátását végzik, illetve az országos segélyprogramokban minden évben aktívan részt vesznek. További terveik szerint ezeket a tevékenységeket szeretnék minél szélesebb körben és minél nagyobb szeretettel megvalósítani. 2025 tavaszán elkezdtek egy szervezetfejlesztést is, a költséghatékonyabb és szakmailag is hatékonyabb működés érdekében. Ez átszervezést is jelentett, hogy gördülékenyebb legyen a munkatársak közötti kapcsolat, a konfliktuskezelés, az együttműködés, illetve, hogy a problémákról nyíltan és őszintén tudjanak beszélni.

Török Eszter, a Szent Kristóf Ház Fogyatékkal Élők Nappali Intézményének vezetője számolt be a támogató szolgáltatások bővüléséről, a közösségi nappali ellátás kapacitásának bővüléséről. Elmondta, hogy átvehették a támogatott lakhatás új épületét, és ott is elindult egy teljes szakmai egység, amelyben valóban a szükségletekre reagálva tudják a szolgáltatásokat felépíteni. A nappali ellátás, pedig egy nagyon szép feladattal bővült. 2025 januárjától munkaterápia bekerült a szolgáltatásokba, ami a fejlesztő foglalkoztatás mellett egy új tevékenységük. Minden ellátott valamilyen tevékenységért jövedelmet kaphat, és ez az önbecslés és az önértékelés szempontjából is nagy dolog számukra. A fejlesztő foglalkoztatáshoz kötődik még egy kertnek a kialakítása is, amelyen a felajánló jóvoltából szeretnének egy zöldség és gyümölcsfeldolgozó helyet kialakítani.

Farnas István, a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia vezetőjének távollétében, Leitmann Andrásné terápiás munkatárs segítségével bepillantást kaphattak a résztvevők az intézményben dolgozók közösségfejlesztési és prevenciós munkájába, a rendezvények, – mint az ADHD, és az addikció témában szervezett sikeres előadássorozatok – a szakmai találkozók, műhelyek szervezésébe, szakmai projektek megvalósulásába. Bemutatta azokat a terveket, amelyek a kliensek még hatékonyabb elérését segítik a jövőben. Ezen kívül a RÉV új székhellyel is gazdagodott az egyházmegye támogatásának jóvoltából, ahol már az utolsó simítások zajlanak, hogy a munkatársak átköltözhessenek, és már egy infrastrukturálisan jól felszerelt, modernkori követelményeknek megfelelő helyen folytassák a szakmai munkát.

Berta Kata
Képek és videó: Székesfehérvári Egyházmegyei Stúdió, Körtvélyes Tivadar