“Érezd hasznosnak magad!” Székesfehérvári Karitászcsoportok Találkozója

“Érezd hasznosnak magad!” Székesfehérvári Karitászcsoportok Találkozója

Június 3-án első alkalommal tartották meg a székesfehérvári karitászcsoportok találkozóját, melyet a Krisztus Király Karitászcsoport szervezett, akik a Plébánia Közösségi Házában helyet is adtak a rendezvénynek.

Délután 2 órakor már együtt volt a csapat, kb: 40 fő vett rész a programon. Imával, zenei aláfestéssel és elmélkedéssel kezdődött az együttlét. Ezután a városi karitászcsoportok 1-1 tagja mutatta be a saját csoportját és annak igazi profilját.

Nagyon nagy öröm volt hallgatni a „haladó csoportokat”, akik nagy létszámmal, igazi közösségként, eredményesen munkálkodnak, de ugyanekkora öröm volt azokat is hallgatni, akik úgy érzik, kevesen vannak, utánpótlás nélkül, tele jóakarattal, és nem adják fel, nem hagyják abba, hősiesen próbálkoznak, ahogy erejükből telik.

A jóízű uzsonna után Borbélyné Somogyi Szilvia, a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász igazgatóhelyettese tartott egy rövid összefoglalót a Karitász nemzetközi és országos felépítéséről, küldetéséről.

„Mivel hármas alappillérnek: a szeretetnek, szervezettségnek és szakmaiságnak szellemében végezzük karitászos munkánkat, fontos tisztában lenni az evangelizáció mellett a szociális munka oldallal is, ezért számba vettük az országos programokat, akciókat is. Az országos központból kiindulva, az egyházmegyei Karitászon keresztül így tud a szolgáló, irgalmas szeretet, segítségnyújtás elérni a rászorulókhoz. Mindez nem érne célba a Székesfehérvári Egyházmegye 94 önkéntes csoportja nélkül, akik tagjai végzik láthatatlanul az irgalmasság testi és lelki cselekedeteit. Mindez azonban csakis Istennel lehetséges, mert „A Karitász ima nélkül adományosztó csoport, munka nélkül imádkozó közösség”- mondta Szilvia.

Ezután kiscsoportos műhelymunka következett, 3 nagy kérdésre keresték a választ az 5-6 fős munkacsoportok: a karitász csoportok erősítése, a rászorulói csoportok körének tágítása, és lehetőségek anyagi források beszerzésére. A végén minden csoportból beszámolt valaki az ott elhangzottakról.

Inspiráló volt a „műhelymunka”, valamint  az ötletelés is. Persze lelkiismeretvizsgálat is volt ez a délután: az egyéb teendőink mellett tudjuk-e másképp is adni a hozzájárulásunkat ehhez a szolgálathoz, aminek a fontossága nem kétséges: Jézus az első helyen említi mindig, a Szentatya pedig ezt visszhangozza, bárhová megy.

A délutáni program hálaadó befejezése a szentségimádási óra volt, szentmise zárta a találkozót.

„Számomra külön öröm volt látni a mi fiataljaink lelkesedését, talpraesettségét. Elbűvölve néztem, mennyire otthon vannak a konyhában, és mondani sem kell, tudják, mit hogyan kell csinálni, utána örömmel futottak át a templomba, hogy a misén is szolgáljanak.”-mondta a Krisztus Király Karitáscsoport egyik tagja.

Nagyon családias, értékes, gyümölcsöző és nagy lelki élmény volt ez a délután. Hasonló gondolkodású és mégis sok mindenben különböző, kedves személyekkel eltöltött élménydús délután volt. Lehetőség nyílt tapasztalatainkat, élményeinket, nehézségeinket egymással megosztani, ki miben erős és mi az, amiben fejlődni szeretne.

Zemlényi Katica

 

 

Karitász adomány Sárosdra

Karitász adomány Sárosdra

A Covid pár évvel ezelőtti berobbanásával nem csak a mindennapi és szociális életünk, egészségünk, hanem az adományok határon kívüli eljuttatása is veszélybe került az Egyházmegyei Karitász munkájában.
Az azóta eltelt három év alatt lehetetlenné vált a jól bevált kapcsolatok újraépítése, így a Karitász megfelelő raktározás híján sokszor nem tud ruhaadományt elfogadni, mert nincs lehetőség sem a tárolásra, sem a folyamatos szállításra. Éppen ezért örömteli az a kapcsolat, amely a közelmúltban épült ki az egyházmegye mezőföldi kistérségében.
A Sárosdi Roma Önkormányzat sokrétű feladatot lát el helyben. Felkarolja a hátrányos kisebbségi családokat, adományt juttat el számukra, hivatalos kérelmeket segít kitölteni, foglalkozások keretében épít megtartó közösségeket. A településen kevés a munkalehetőség, sok a rászoruló, a társadalom perifériájára szorult család, így minden segítségre nagy szükség van helyben.
Barkóczi Attiláné, önkormányzati munkatárs közbenjárásával a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász a májusi aranyat érő, de kitartóan szakadó eső ellenére sikeresen szállított húsz zsák használt gyermekruhát Sárosdra adományként, melyet a kisebbségi önkormányzat oszt majd szét a rászoruló családok körében. Örömteli esemény volt egyúttal, hogy két nehéz sorsú kismama nyert el sikeres DM Pelenka pályázatot Gabriella segítségével, így egyúttal ők is átvehették a fél évre szóló pelenka adományt az Egyházmegyei Karitásztól.

Borbélyné Somogyi Szilvia
Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász

Karitász önkéntes alapképzés Törökbálinton

Karitász önkéntes alapképzés Törökbálinton

A Katolikus Karitász Törökbálinton tartott önkéntes alapképzést a Székesfehérvári Egyházmegyében május 20-án, szombaton.
A ragyogó, napsütéses májusi szombati nap a szakmai, szolgálatbeli és lelki karitászos munka megerősítését célozta meg.
A tágas, gyönyörűen felújított és szívet melengetően élettől nyüzsgő törökbálinti plébánián Göttli Miklós, a törökbálinti karitászcsoport vezetője fogadta és üdvözölte az egyházmegye más részeiből érkező résztvevőket. A szakmai nap megnyitása után Borbélyné Somogyi Szilvia, a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász igazgatóhelyettese egy XIV. századi imával köszöntötte az önkénteseket, nyitott értelmet és befogadó szívet kívánva az egész napos képzéshez.
Ezek után Lőrincz Pál atya, bencés szerzetes, a Pannonhalmi Egyházmegyei Karitász igazgatója vette át a szót és Isten áldását imában kérve megkezdte előadássorozatát.
A hosszú, de annál gyümölcsözőbb nap folyamán szó volt a Katolikus Karitász történetéről, szerkezeti felépítéséről, az önkéntes csoportok működéséről, projektek tervezéséről, illetve az országos programok részletes ismertetéséről. Nem csak elméleti oktatásban lehetett azonban része a résztvevőknek, hiszen kiscsoportos műhelymunka keretében egy valós, helyspecifikus igényre kellett kidolgozni egy nagyobb karitász csoport projektet az ötlettől a megvalósításig az utána esedékes visszajelzések, értékelések befejező szakaszával bezárva.
A jó hangulatú és nagyon hasznos nap végére mindannyian fáradtan, de a személyes találkozásoktól feltöltődve és karitászos szolgálatunkban megerősödve térhettünk haza, hogy önkéntes csoportjainkban megoszthassuk a tudást és még lángolóbb szívvel végezhessük a szeretet cselekedeteit.

Borbélyné Somogyi Szilvia
Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász

Karitász önkéntes képzés Bicskén

Karitász önkéntes képzés Bicskén

Szociális-karitatív alapképzés 2. karitász önkénteseknek a Székesfehérvári Egyházmegyében

A Katolikus Karitász szervezésében április 22-én, szombaton került megrendezésre Bicskén 21 fő részvételével az a 8 órás tréning, amely karitász önkéntesek szakmai, lelki, szolgálatbeli elköteleződésének megerősödését célozta.
A bicskei karitászcsoport vezetője, Sági Ferencné, Babi néni megszólította a környező települések, Felcsút, Alcsút, Csabdi önkénteseit is, de Székesfehérvárról és Biatorbágyról is érkeztek karitászosok.
A képzési napot Burbela Gergely atya, bicskei plébános nyitotta meg. Köszöntőjében Kalkuttai Teréz anyát hozta fel követendő példának, aki meleg kezének érintésével mindig vigaszt tudott nyújtani és imájában kérte a Szentlélek segítségét, hogy a bennünk lakó jó általa kiteljesedhessék.
Ezt követően Sinkovicsné Máté Hortenzia, a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász igazgatója köszöntötte a jelenlévőket, nyitott szívet és értelmet kívánva a sok információ befogadására és elraktározására, majd átadta a szót Besenci Zsoltnak, a Pécsi Egyházmegyei Karitász igazgatójának, aki előadását személyes ormánsági történettel kezdve beszélt a karitász lelkiségről, alapelvekről, majd a karitászcsoport működési elveiről, tagságról, közösségi alkalmakról, esetleges konfliktusokról és azok kezeléséről. A 8 súlyponti területből kiemelten előkerült a családok és az idősek megsegítése, a velük végzett karitász munka. Szóba kerültek az országos programok is, valamint a szociális munka jellegzetességei.
A jelenlevők szituációs játékok segítségével gyakorolhatták a szóban elhangzottakat, lehetőség volt kérdések feltevésére és bizonyos problematikus pontok megvitatására.
Összességében elmondható, hogy sok minden szóba került és van, ami a gyakorlatba is átültetődött. Őszintén reméljük, hogy bő termést hoz a bicskei képzési nap.

 

 

Karitász jótékonysági bál

Karitász jótékonysági bál

A Székesfehérvár- Öreghegy Magyarok Nagyasszonya Plébánia Karitász Csoportjának bálja a székesfehérvári Szent Donát-kápolna tetőszerkezetének felújításáért

A Székesfehérvár-Öreghegy Magyarok Nagyasszonya Plébánia karitász csoportja 2023. április 15. napján jótékonysági batyus bált rendezett, abból a célból, hogy pénzt gyűjtsön a székesfehérvári Szent Donát-kápolna tetőszerkezetének felújítására. A batyus bál belépőinek bevétele, a támogatói jegyek és a támogatók által utalással felajánlott összegek, valamint a három asztalnyi tombolanyeremények miatt megvásárolt összesen 567 db tombola eladásából származott haszon, a bál költségeinek levonása után a kápolna tetőszerkezetének felújítását fogja segíteni. Amint Csordás Csilla újságíró cikkéből kiderül, Székesfehérvár városának legmagasabb pontján 1994 óta áll a kápolna, és szolgálja a hívők közösségét. Az utóbbi években több olyan hatás is érte (villámcsapás, viharos erejű szél), ami miatt kárt szenvedett az épület. A megsérült tetőszigetelés javítása és a faszerkezet állagmegóvása most a legfontosabb feladat, amelyet meg kell oldani.
A bál megszervezését a csoport a meghirdetett időpont előtt már két hónappal elkezdte. A bál napján a csoport lelkes önkéntesei Szloboda Balázsné Krisztina csoportvezető-helyettes vezetésével a Székesfehérvári Köfém Művélődési Ház egyik termét és folyosóját rendezték be úgy, hogy a meghívott és belépőjegyet vásárolt összesen kb. 100 vendég kényelmesen elférjen. Az eseményt kellékek (roll-upok, poharak) felajánlásával a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász igazgatója, valamint a Karsai Holding Zrt. vezetője és jogásza is támogatta. A Zrt. a kellékeken kívül nagyobb összegű pénzt is ajánlott fel a kápolna tetőszerkezetének felújítására.
A bált a MOL Fehérvár FC és a Fehérvár AV19 Sport Club is támogatta. A futballcsapat játékosai által aláírt mezt a csoport elárverezte és a befolyt 25.000,- Ft-ot e nemes célra ajánlotta fel. A jégkorongcsapat a következő szezon hazai alapszakasz mérkőzéseire szóló 8 db belépőt ajánlott fel, valamint licitre bocsátott egy hokimezt és egy ütőt is.
A süteményeket 100 főre ingyen elvállalta az Aranyalma Cukrászda. A szervezők a glutén-, laktóz- és tejallergiás vendégekre is gondoltak, így többek között a kínálatban szerepelt mákmuffin is.
Az eseményt a Székesfehérvár-Öreghegy Magyarok Nagyasszonya Plébánia címzettes kanonoka, plébánosa Tornyai Gábor atya nyitotta meg, majd Bíró Beáta a karitász csoport vezetője köszöntötte a jelenlévő vendégeket.
A bál elején négy produkciónak tapsolhatott a nagyérdemű. Elsőként a Kossuth Lajos Általános Iskola felső tagozatosaiból összeállított kórus szerepelt Molnárné Rádl Margit tanárnő vezetésével, utána a Step&Style táncosai Tombor Tímea vezetésével, majd Fröschl Ádám és Huszár Virág néptáncosok, végezetül pedig Kiss István és Takács László tangóharmonikások színesítették előadásaikkal a bál programját.
A programok után kezdődő élő zenére a vendégek nagy része táncra perdült.
A nagy adakozó kedvnek hála nagyon sok tombolanyeremény kerülhetett kisorsolásra, így a csoport vezetése úgy döntött, hogy két részletben sorsolja ki a tombolanyereményeket.
A bál sikeres megszervezése, a helyszín biztosítása, a tombolanyeremények felajánlása, a műsorok megvalósítása miatt köszönetet szeretnének mondani a csoport tagjai a Köfém Művelődési Háznak, a Karsai Holding Zrt.-nek, a Csillagösvény utazási irodának, a MOL Fehérvár FC-nek, a Diófa Étteremnek, a Fehérvár AV19 Sport Clubnak, a Pite Sütiboltnak -Enessey Brigittának, az Aranyalma Cukrászdának, a Torta Palotának, Festegess Timivel- nek, KékMangó Masszásznak, a Fenyves Malom Veszprémnek, a LimLom Élményműhelynek, a Ciróka Fejleztő Kuckónak, a Mizsu hajszalonnak, FaceLine Beauty stúdiónak, Gárber Melinda kézápolónak, Demény Szabó Mónika iparművésznek, a Pityerke virágboltnak, a Hencsiland Szépségszalonnak, a Stéger Kúriának – Stéger Zoltánnak, a Borok Pincéjének – Pánczél Józsefnek és a sok-sok magánszemélynek.
Hálásan köszönjük az adományokat, a résztvevőknek a részvételt és reménykedünk, hogy a kitaláltak szerint, elképzelhetően inkább farsangi időszakban, de ez a bál egyfajta hagyományt teremtett.
Az eseményről tájékoztatást adott a város televíziója és a vármegyei hírportál is.
A teljes összeg összegyűjtéséhez a karitász csoport továbbra is szívesen várja az adakozók adományait az Öreghegyi Plébánia nyitvatartási idejében (8000 Székesfehérvár, Budai út 224., H-K-Cs-P 8-11:30, 13:00-16:00 között), valamint az erre a célra létrehozott bankszámlára. A bankszámlaszám a következő: 10702105-46915803-52000001. A közleménybe legyenek szívesek beírni: „Szent Donát-kápolna.”

Schneider Máté
szociális segítő
Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász
önkéntes
Székesfehérvár-Öreghegy Magyarok Nagyasszonya Plébánia karitász csoport

 

Kiállítás megnyitó a Szent Kristóf Ház fiataljainak alkotásaiból

Kiállítás megnyitó a Szent Kristóf Ház fiataljainak alkotásaiból

2023. március 23-án került sor Székesfehérváron, a Fő u. 3. alatt a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász fenntartásában működő Szent Kristóf Ház különleges képességű fiataljainak az alkotásaiból összeállított kiállítás megnyitójára. Miután a Tarsoly Egyesület elnöke örömét fejezte ki, hogy biztosíthatják a helyet ezeknek a műveknek, Magyar László, az intézmény vezetője elmondta, hogy sok munka, de öröm is van ezekben az alkotásokban és engedjük magunkat megéríntődni általuk. Elmesélte, hogy 15 éve foglalkozik a Székesfehérvári Karitász fogyatékkal élőkkel, más rászoruló csoportok (szenvedélybetegek, idősek, családok, hajléktalanok…) mellett. Kiemelte, hogy mindannyian fogyatékosok vagyunk valamiben, ezért tudunk és kell is egymásra hagyatkoznunk, támaszkodnunk. Ezt követően a fiatalok egy zenés, verses műsorral kedveskedtek a jelenlévőknek, amelynek csattanója az volt, hogy attól szép a világ, hogy ennyire egyformák és mégis ennyire különbözőek vagyunk.